Hotel Rjugjong je nejvyšší nedokončená stavba světa.

Hotel Rjugjong je nejvyšší nedokončená stavba světa. | zdroj: allthatsinteresting.com


Hotel zkázy a nejhorší stavba světa, i tak se říká severokorejskému mrakodrapu Rjugjong

TÉMATA: architektura | stavby | hotely | severní korea

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 10. 2018 | 13:00

Hlavní město Severní Koreje Pchjongjang je ponurá metropole ještě ponurejší země. Z města se ale tyčí ohromná stavba připomínající raketu. Jde o ohromný hotel Rjugjong, který se měl stát chloubou města a také socialismu v severokorejském podání. To se svým způsobem podařilo, protože hotel nebyl nikdy plně dokončen ani otevřen a nebyl v něm jediný host. To symbolizuje severokorejský socialismus více než výmluvně.

Stavět se začal v roce 1987, na příkaz tehdejšího vůdce Kim  Čong-ila.  Jde o ohromnou skleněnou pyramidu, dvakrát vyšší než je Velká pyramida v Egyptě. Kim chtěl soupeřit s nejvyššími stavbami nenáviděné Jižní Koreje, chtěl překonat vše, co bylo doposud postaveno bez ohledu na fakt, že pro budovu vzhledem k téměř neexistujícímu turistickému ruchu neměla země pražádné využití. 330 metrů vysoká budova se 105 podlažími a 3000 pokoji byl megalomanský projekt.

Jen horní kužel měl mít 14 pater, v nich mělo být provozováno 7 restaurací a množství obchodů a celý se měl otáčet. Jenže kužel není stále zcela hotový, ostatně jako celý hotel. Ten sice stojí, ale jsou hotové pouze zdi. S projektem pomáhal z počátku Sovětský svaz a dá se říct, že bez jeho významné pomoci by zřejmě stavba nikdy nepostoupila takhle daleko.

Hotel měl stát v přepočtu zhruba 750 milionů dolarů, což jsou dvě procenta HDP Severní Koreje. Po pádu Sovětského svazu se práce zastavily s tím, jak Severní Korea upadla do hluboké ekonomické deprese.

Až v roce 2008, tedy po 16 letech nečinnosti, byly stavební práce na budově znovu obnoveny. Na hotelu se podílela údajně egyptská investiční společnost, dokonce se říkalo, že by jej měla celý dokončit. Výměnou za to jí mělo být umožněno provozovat mobilní telefonní síť v celé zemi. Budova byla skutečně pokryta dalšími skleněnými panely, byla dokončena otočná část ve špici stavby, ovšem ani tehdy se  hotel zdaleka nepodařilo dostavět. Několik zveřejněných záběrů ukazují, že interiér je stále pustý a není v něm žádné zařízení ani nábytek.

V roce 2012 se objevily zprávy, že by hotel měl spadat pod síť luxusních hotelů Kempinski. Ovšem v roce 2013 byly práce opět zastaveny a Kempinski rychle vydal zprávu, že neuzavřel se Severokorejci žádnou smlouvu a z projektu vycouval. Hotel je dnes stále prázdný a nedokončený a neexistuje žádný oficiální termín, kdy by měl být dokončen. Jedno prvenství však má už nyní – jde o nejvyšší nedokončenou stavbu světa.

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 10. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu