válkaČeskoslovenskoobjevy

Hotel, kde ponížíli Háchu a zastřelili ředitele. Neuvěříte proč!

Hotel, kde ponížíli Háchu a zastřelili ředitele. Neuvěříte proč!
Zdroj: Vojenský historický ústav Praha
+ 5 fotek+ 6 fotek

Berlínský hotel Adlon by mohl vyprávět. V třicátých letech hostil hollywoodské hvězdy, dveře si zde podávali nacističtí prominenti a nakonec jej vypálili opilí Rusové. V hotelovém salónku se odehrála i jedna ze smutných kapitol českých dějin.

Emil Francz 14. března 2018

Známý hotel v srdci Berlína postavili v roce 1907 a byl jedním z nejvyhlášenějších evropských hotelů, který hostil celebrity, jako byli Charlie Chaplin, Josephine Baker, Marlene Dietrich nebo Albert Einstein. Přezdívalo se mu “Malé Švýcarsko v Německu”, neboť se zde neoficiálně vedla různá politická a diplomatická jednání. V roce 1936 fungoval s veškerou pompou jako oficiální hotel Letních olympijských her v Berlíně.

Sám Adolf Hitler se tomuto hotelu však vyhýbal a navštívil ho všehovšudy jen jednou. Přitom v suterénu haly byla umístěna jeho busta a majitelé hotelu vstoupili do NSDAP. Nacisté však dávali přednost spíše hotelu Kaiserhof, který stál naproti Říšskému kancléřství. Přesto si v hotelu Adlon ministerstvo zahraničních věcí pronajímalo prostory pro pořádání svých akcí. Častým návštěvníkem hotelu byl nacistický předák Hermann Göring. 14. března 1939 musel prezident pomnichovské republiky Emil Hácha v tomto hotelu poníženě řadu hodin čekat, než ho Hitler přijal a oznámil mu, že v šest hodin ráno následujícího dne wehrmacht překročí hranice, obsadí Čechy a Moravu a bezohledně zlomí jakýkoliv případný odpor.

Ironií osudu bylo, že o šedesát let později se v hotelu ubytoval prezident Václav Klaus, když v Berlíně jednal se zástupci sudetských Němců. Představitelé landsmanšaftu vyčítali Klausovi jeho neochotu omluvit se za odsuny po roce 1945. „Mělo to svůj nešťastný půvab,“ okomentoval prezident skutečnost, že se o výrocích dozvěděl právě v tomto hotelu.

Během války zůstal hotel v provozu a dokonce měl pro hosty k dispozici luxusní protiletecký kryt, přesto však ztratil mezinárodní, zejména americkou klientelu. Na krátký čas se pak proměnil v polní nemocnici. Bombardování Berlína přežil bez vážné újmy, v noci na 2. května 1945 však vyhořel kvůli nedbalosti opilých sovětských vojáků. Rudoarmějci rovněž omylem zastřelili majitele hotelu Louise Aldona, kterého si spletli s generálem, protože ho kdosi z personálu tituloval „pane generální řediteli“.

Po sjednocení Německa západoněmecká investiční firma nechala na zakoupeném pozemku postavit nový hotel Adlon, který se částečně podobá originálu. V provozu je od roku 1997.

Další články

Zavří­t reklamu