Hope diamant v Národním muzeu přírodní historie ve Washingtonu

Hope diamant v Národním muzeu přírodní historie ve Washingtonu | zdroj: thevintagenews.com


Hope je nejslavnější diamant v historii. Inspiroval tvůrce velkofilmu Titanic

TÉMATA: diamanty

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 04. 2017 | 11:30

Historie diamantu Hope se započala před stovkami let. S váhou 45.52 karats doputoval do Evropy z Indie. Jeho prvním majitelem byl francouzský obchodník s drahými kameny Jean-Baptiste Tavernier.

Diamant byl vytěžen v indickém dole Kollur. V Evropě byl známý jako Tavernierův modrý diamant. Ten prodal diamant společně s 25 dalšími králi Ludvíku XIV. V roce 1678 nechal král svého dvorního šperkaře Sieura Pitaua, aby diamant vybrousil a umístil do šperku. Od té doby se diamantu říkalo Modrý diamant francouzské koruny

O diamantu se začalo tradovat, že je prokletý. Ludvík XIV. skončil, jak známo, na gilotině. Stejně tak jeho žena Marie Antoinetta. Právě smrt těchto dvou je přikládána kletbě diamantu. Diamant byl následně ukraden skupinou lupičů z královské pokladnice společně s dalšími cennostmi. Jedním z nich byl Cabet Guillot, který diamant převezl do Londýna a tam ho nechal rozpůlit. Zde ho následně koupil bankéř Thomas Hope. Právě po něm je dodnes diamant pojmenován. 

V roce 1910 Hope diamant prodal manželu Evalyn Walsh McLeanové. Byla to ona, která poprvé veřejně nosila tento diamant. Po její smrti se mineralogovi Georgi Switzerovi podařilo přesvědčit nového majitele, aby diamant věnoval Národnímu muzeu přírodní historie ve Washingtonu. Tam je na otočném podstavci vystaven dodnes. Příběhem diamantu Hope byli inspirováni tvůrci filmu Titanic, v němž se objevuje fiktivní modrý drahokam Heart of the Ocean.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 04. 2017 | 11:30

Zavří­t reklamu