válkaČeskoslovenskoobjevy

Homolice jsou krásní mořští plži a současně smrtící zabijáci

Homolice jsou mořští plži, kteří vypadají neškodně a mají moc hezkou ulitu. Jsou to však nemilosrdní predátoři, kterým se nechcete dostat do cesty, tedy pokud jste jiný plž nebo malá rybka.

Tomáš Chalupa 2. srpna 2018

Jsou ukryté v písku a čekají na svou kořist. Homolice jsou plži, kteří nejsou jako ostatní. Jsou to tygři mezi plži, nemilosrdní dravci vybavení sofistikovaným systémem, jak detekovat kořist kolem sebe. Mohou však napadnout i člověka, pokud se cítí ohroženi nebo prostě omylem.

Běžnou kořistí homolic jsou jiní plži, malé ryby nebo mořští červi. Pokud orgánem ve své ulitě detekuje kořist, vysune ze svých úst extrémně ostrý bodec. Je to jako žihadlo vosy, ovšem nebolí. Pokud vás bodne, možná si toho ani nevšimnete. Společně s tímto bodcem totiž homolice do těla oběti nebo i člověka vpraví analgetické látky tišící bolest. Je to opravdu zákeřné a právě tahle vychytávka dělá z homolic opravdu nebezpečného nepřítele.

Bodec dokáže probodnout i rukavice potápěčů. Ti si na žádný útok nepamatují, jen ví, že sebrali ze dna moc hezkou ulitu a chtěli si ji třeba prohlédnout. Do těla se dostanou také jedovaté toxiny a ty mohou zabíjet. V roce 2004 magazín Nature psal o celkem 30 úmrtích lidí ve spojitosti s útokem těchto plžů. Jinak homolice loví ryby, které toxiny paralyzují a ryba se přestane hýbat a spadne na dno. Tam ji ještě živou homolice celou pozře.

Homolic je 500 druhů a všechny jsou jedovaté, ale jen několik druhů je schopných zabít člověka. Nejjedovatější mají ve svém těle stovku toxinů a tenhle koktejl je opravdu schopen zabít i člověka. Pár mililitrů jejich toxinů dokáže zabít 10 lidí. Symptomy nejsou patrné několik hodin nebo i dní. Místo bolesti člověk cítí spíše malátnost.

Protijed neexistuje. Jediné, co mohou lékaři udělat, je zastavit šíření toxinů do těla a postupně je z rány vysát. Pokud ale přijdete pozdě, což je velmi pravděpodobné, pak může být situace opravdu vážná.

Na homolicích je ale i něco pozitivního. Jejich analgetické látky, které vpichují do těla oběti, aby necítily bolest, jsou extrémně účinné, desetitisíckrát silnější než morfiny. Vědce proto velmi zajímají a rádi by je využili v medicíně. Výzkum je zatím v počátcích, ale možná brzy budou uvedeny na trh přípravky z látek těchto plžů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu