válkaČeskoslovenskoobjevy

Homo erectus byl příliš líný, a tak prostě vyhynul, tvrdí archeoložka

Homo erectus byl příliš líný, a tak prostě vyhynul, tvrdí archeoložka
Zdroj: ancientpages.com

Homo erectus byl jeden z nejbližších prapředků dnešního člověka. Byl to právě tento druh, který začal používat kamenné nástroje. Jak ale tvrdí vědci, pro své přežití toho jinak mnoho neudělal a vyhynul hlavně kvůli své vlastní lenosti.

Tomáš Chalupa 10. září 2018

Nové nálezy v Saudské Arábii archeologům ukázaly, že Homo erectus používal strategii, která by se dala nazvat jako „co nejvíce s co nejmenším úsilím“. Zkrátka dělal jen to, co musel, nebo k čemu ho přiměly okolnosti. I vynález kamenných nástrojů byl nejspíš jen vynucenou reakcí.

Lenost se spojila také s obecnou neschopností přizpůsobit se klimatickým změnám a přivedla tohoto předchůdce až ke zkáze. „Nevypadá to, že by na sobě nějak pracovali. Nebyli to žádní průzkumníci hledící za horizont. Neměli stejný smysl pro zvídavost jako dnešní lidé,“ říká archeoložka Ceri Shiptonová.

Podle ní to nebylo ani nijak slavné s tolik zmiňovanými kamennými nástroji, které Homo erectus využívali. „Používali jen kameny, které našli kolem sebe. Byly to méně kvalitní kameny, než jaké používali jejich nástupci,“ dodává Shiptonová. Zástupci rodu Homo erectus byli zkrátka příliš líní, aby se šli podívat po nějakém vhodnějším materiálu. Také kámen nijak netěžili ani neopracovávali. Prostě jen sebrali, co bylo po ruce. „Jejich kamenné nástroje vypadaly asi stejně, jako když najdete pěkný kámen na dně potoka,“ dodává Shiptonová. Takoví neandrtálci šplhali na vysoké skály a hory, jen aby se dostali ke kvalitním kamenům.

„Homo erectus nebyli jen líní, byli také velmi konzervativní. Přestože se kolem nich měnilo podnebí, půda i řeky se vysušovaly, oni stále dělali ty samé věci s těmi samými nástroji,“ vysvětluje Shiptonová. Podnebí ale pro ně bylo příliš suché, a tak nakonec celý tento živočišný druh našich předchůdců vyhynul. Je otázka, jestli by tomu vůbec mohli nějak zabránit, ale podle Shiptonové se o to ani nepokusili. Neadaptovali se na podmínky, nevyužívali naplno své zdroje a schopnosti, a doplatili na to.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu