válkaČeskoslovenskoobjevy

Holubice Cher Ami zachránila 198 mužů v bitvě u Argonne

Holubice Cher Ami zachránila 198 mužů v bitvě u Argonne
Zdroj: warhistoryonline.com

Cher Ami byla poštovní holubice, která sloužila za první světové války u amerického spojovacího sboru. Pomohla zachránit muže z takzvaného Ztraceného batalionu v bitvě u Argonne.

Tomáš Chalupa 25. ledna 2016

Ofenziva spojenců u Argonne začala 26. září 1918. Americké divize měly příkaz zaútočit na Němce, z levého křídla měli společně s nimi postupovat Francouzi. Jenže jejich útok se znenadání zastavil. Američané nevěděli, že na jejich levém křídle nikdo není a útočili dále na německé pozice. Najednou zjistili, že jsou zcela odříznuti od zbytku spojeneckých sil hluboko v nepřátelském území.

Následujících šest dní museli Američané čelit zuřivým útokům Němců, kteří pochopili, že za jejich linie pronikla jen malá jednotka. Americké ztráty rostly, jídlo docházelo a k vodě se bylo nutné proplížit nepřátelskou palbou k nedalekému potoku. Situace byla zoufalá. Munice docházela, spojení bylo přerušeno a ke všemu na Američany začala střílet jejich vlastní artilerie, která měla špatné souřadnice. Decimovalo to jednotku, která byla jen krůček od katastrofy.

Velitel jednotky Whittlesey poslal několik spojek na velitelství, ale Němci je všechny pochytali. Jediným způsobem komunikace, který obklíčené jednotce ta zůstal, byli poštovní holubi. Dva z nich ale Němci sestřelili. Jednotce tak zůstal poslední holub, Cher Ami. Pokud by neproletěl, neexistoval už žádný způsob, jak dát vědět na velitelství, že jednotka potřebuje urgentní pomoc. Velitel na levou nohu ptáka připevnil malé pouzdro se zprávou: „Jsme podél cesty 276. Vlastní dělostřelectvo střílí přímo na nás přehradnou palbu. Proboha, zastavte to!“

Cher Ami vzlétla a chvíli poté na ni začal pršet déšť německých kulek. Chvíli se jí dařilo letět, ale pak ji štěstí opustilo a jedna ze střel ji zasáhla. Dokázala však ještě jednou vzlétnout a doletěla až na velitelství. Měla prostřelené plíce, byla oslepená, noha jí držela jen na šlaše. Medici bojovali o její život. Museli jí amputovat nohu a místo ní jí dali malou dřevěnou protézku. Cher Ami díky péči lékařů přežila

Američané okamžitě zastavili palbu. Toho ovšem využili Němci a znovu napadli Whittleseyho muže. Američané je v boji muže proti muži dokázali odrazit. Jenže další útoky následovaly. Němci několikrát poslali Whittleseymu žádost, aby svůj beznadějný boj vzdal. Vždycky odmítl, což mu mnozí zazlívali. Vojáci trpěli, neměli vodu ani zásoby, mrtví a zranění se hromadili v lese. Teprve po několika dnech se podařilo spojencům obklíčenou jednotku vyprostit. Z 500 mužů jich bylo naživu jen 194, mnozí těžce zranění. Whittlesey dostal Medaili cti a byl povýšen. O tři roky později však spáchal sebevraždu, když zřejmě skočil z lodi do moře. Všichni, kteří ze Ztraceného batalionu přežili, uznávali, že za své životy vděčí hlavně statečné holubici Cher Ami.

Další články

Zavří­t reklamu