válkaČeskoslovenskoobjevy

Holubi nejsou tím, čím se zdají být, někteří umí číst

Holubi nejsou tím, čím se zdají být, někteří umí číst
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Znáte to, sedíte si s novinami někde v parku a kolem vás poletují hejna holubů. Dost možná si čtou zadní stránku vašich novin. Nevěříte? Podle vědců je to možné.

Tomáš Chalupa 3. října 2016

Profesor Onur Güntürkün z Ruhrské univerzity v Německu společně s vědeckým týmem z univerzity Otago z Nového Zélandu provedli zajímavý experiment. Vybrali osmnáct nejchytřejších holubů a pokusili se je naučit číst pomocí operativního podmiňování, kterou vynalezl známý psycholog Burrhus Frederic Skinner. Holubům byla malou dírkou promítána písmena a v případě určitého písmena se k nim dostalo i zrní. Museli do něj ovšem napřed klovnout. Holubi se velmi rychle naučili poznat, která písmena po klovnutí vydají zrno a která naopak nestojí za námahu.

Postupně se z písmen stávala kombinace, a vznikala tak slova. Holubi museli klovnout do určitých slov, aby dostali potravu. Na konci experimentu byli schopni rozlišovat od 26 do 58 skutečných slov. S nadsázkou se dalo říct, že se naučili číst, i když tento příměr hodně kulhá. Holubi samozřejmě vůbec neznali význam slov, která sestavovali, aby získali potravu.

Vědce však ani tak nezajímalo, zda holubi umí číst, jako spíše to, jakým způsobem se mohou učit. Došli k závěru, že některé procesy formování neuronových spojení v mozku jsou stejné u mnoha druhů živočichů člověkem počínaje a třeba holuby konče. Mnoho zvířat, jako jsou paviáni, psi, kočky nebo holubi, mají v mozku oblast, kterou vědci nazvali jako Visual Word Forming Area, tedy něco jako oblast vizuálního formování slov. Tito živočichové jsou schopni si reálně představovat skupiny znaků a vnímat je jako jeden celek. Možná toho máme s holuby více společného, než si myslíme.

Další články

Zavří­t reklamu