válkaČeskoslovenskoobjevy

Hollywoodská hvězda Richard Burton hrál Tita v nejdražším jugoslávském filmu

Hollywoodská hvězda Richard Burton hrál Tita v nejdražším jugoslávském filmu
Zdroj: warhistoryonline.com

Snímek z roku 1973 s názvem Bitva u Sutjesky natočil srbský režisér Stipe Delič. Film pojednává o největší bitvě jugoslávských partyzánů s nacisty. Ve filmu hraje důležitou postavu budoucí vůdce země Josip Broz Tito. Toho si zahrála hollywoodská hvězda Richard Burton.

Tomáš Chalupa 9. října 2015

Film o velké bitvě mezi nacisticými vojsky a partyzány se natáčel přímo na autentických místech v národním parku Sutjeska. Tomu se také říká Údolí hrdinů. Obrovská bitva byla zachycena v nejdražším filmu v jugoslávských dějinách. Skutečný Tito, toho času jugoslávský prezident, se osobně podílel na tvorbě snímku a prosadil si, aby jeho postavu hrál právě britský herec Burton. Ovšem ten byl v té době na vrcholu své kariéry. Jeho gáže byla údajně extrémní, i když se nikdy doopravdy nezjistilo, kolik to bylo. Burtona prý k tomu, aby roli vzal, nakonec přesvědčila britská princezna Margareta.

Když Burton a jeho žena Elizabeth Taylorová přijeli v roce 1971 do Jugoslávie, Tito jim připravil velkolepé uvítání. Později také s Burtonem dopodrobna probíral celý film a ztvárnění bojů. Burton si postěžoval, že Tita je těžké zahrát, protože má ve filmu velmi málo prostoru.Tito mu dal svolení, aby změnil scénář podle své libosti. Burton se kvůli filmu také musel naučit srbsky. Hvězdný pár neustále obletovali novináři. Nabídku zahrát si ve filmu dostala prý na místě i Taylorová, ale odmítla ji.

Natáčení trvalo dva roky. Přestože na film byly vynaloženy ohromné prostředky, nebyla přijata jeho nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Malou satisfakcí pak byla hlavní cena na 8. mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě.

Další články

Zavří­t reklamu