válkaČeskoslovenskoobjevy

Holčička, která před 100 lety onemocněla spalničkami, pomohla vědcům vytrasovat původ viru

Holčička, která před 100 lety onemocněla spalničkami, pomohla vědcům vytrasovat původ viru
Zdroj: Navena Widulin, Berliner Medizinhistorisches Museum der Charité
+ 7 fotek+ 8 fotek

Plíce, které byly více než sto let uložené ve formalínu, umožnily vědcům přepsat historii viru spalniček. Ti jeho původ nyní kladou až do 6. století před Kristem.

Yvonne Pokorná 4. května 2021

Na malou Helenku z Berlína, která v roce 1910 přišla na svět a za dva roky nato umřela, by si těžko dnes někdo vzpomenul, nebýt toho, že její nemocné plíce odpočívaly více než sto let v suterénu Berlínského muzea lékařské historie. A spolu s nimi i stovka  jiných plicních vzorků, nashromážděných a zakonzervovaných mezi 70. lety 19. století a 30. lety století minulého. A právě do těchto míst se při hledání dobře zachovalých respiračních patogenů vypravil se svým týmem virolog Sébastien Calvignac-Spencer z Institutu Roberta Kocha. “Byla to šťastná náhoda, že tým našel plíce dvouletého dítěte, které v roce 1912 zemřelo na spalničky,” řekl Calvignac-Spencer.

Jeho týmu se podařilo ze 108 let staré plicní tkáně odebrat vzorky viru spalniček. Získali tak genetický materiál – nejstarší genom spalniček, který byl kdy sekvenován, – díky němuž se mohli dozvědět více o původu tohoto patogenu.

Vědci odhadují, že se spalničky mohly od svého nejbližšího známého příbuzného – dnes již vymýceného moru skotu – oddělit již kolem roku 528 před naším letopočtem. Virus spalniček je tak o více než 100 let starší, než se doposud předpokládalo. Vědci měli totiž dříve za to, že se spalničky a mor skotu od svého posledního společného předka oddělily mezi 11. a 12. stoletím. Avšak perský lékař Abú Bakr Muhammad ibn Zakaríja ar-Rází sepsal klinický obraz spalniček už ve 10. století, takže něco tu nesedělo.

Thumbnail # Před 50 lety se začalo v Československu plošně očkovat proti spalničkám
Mohlo by Vás zajímat:

Před 50 lety se začalo v Československu plošně očkovat proti spalničkám

Očistný výběr

Páteří viru spalniček je RNA, která se na rozdíl od mnohem stabilnější DNA rychle rozkládá. Vzorek z roku 1912 však zkáze unikl, protože plíce byly naloženy do formalínu, konzervačního prostředku, jenž zastavuje chemické reakce, které by jinak RNA rozložily.

Nový evoluční model vědci nesestavili jenom z tohoto vzorku, ale i ze vzorků mladšího data, většinou sesbíraných v devadesátých letech. Okolo 50 sekvencí viru pak porovnali s morem skotu, vymýceným v roce 2011, a s jeho nejbližším příbuzným – morem malých přežvýkavců, který napadá ovce a kozy. V úvahu přitom vzali fenomén nazývaný “očistný výběr”. Zatímco některé selekční tlaky přidávají do genomu užitečné mutace a udržují jej v průběhu času stabilním, takzvaná purifikační selekce odstraňuje škodlivé mutace z genomu, než se mohou akumulovat. “Tyto doplňkové síly pomáhají určovat tempo evolučních změn, takže k odhadu, kdy se spalničky poprvé objevily, musíte zohlednit očistný výběr,” vysvětlil pro web Live Science Joel Wertheim z Kalifornské univerzity v San Diegu.

Thumbnail # Léčba spalniček způsobila, že carským dětem padaly vlasy. Všechny šly dohola
Mohlo by Vás zajímat:

Léčba spalniček způsobila, že carským dětem padaly vlasy. Všechny šly dohola

Na základě toho, kdy se mor skotu a spalničky vydaly každý na samostatnou evoluční cestu, lze jako nejstarší možnou dobu vzniku spalniček v lidské populaci označit 6. století před naším letopočtem, ačkoli přesné datum, kdy tento virus poprvé infikoval lidi, zůstává neznámý.

Jak vědci ve své studii poznamenávají, přibližně před 2 000 až 2 500 lety začali lidé budovat osady dostatečně velké na to, aby se v nich udrželo ohnisko spalniček, a umožnili tak viru se etablovat. Spalničky mají tendenci se šířit v komunitách s méně než 250 000 jedinci, protože obyvatelé se rychle stanou imunní vůči této nemoci nebo na ni zemřou, takže „malé lidské populace mohly sloužit pouze jako slepí hostitelé”.

Další články

Zavří­t reklamu