Tommy Kleyn loví v řece odpadky.

Tommy Kleyn loví v řece odpadky. | zdroj: www.ad.nl


Holandský kumštýř denně sbírá odpadky kolem řeky. Dělá to kvůli svému synovi

TÉMATA: ekologie | holandsko | rotterdam

user-avatar

Markéta Oderská

27. 04. 2015 | 08:00

Vzorný občan, ekologický hrdina, takovými přívlastky nyní častují obyvatelé Rotterdamu 37letého umělce Tommyho Kleyna. Za pět týdnů přeměnil břeh řeky Schie k nepoznání. Denně kolem ní sbíral ze země odpadky a v této bohulibé činnosti pokračuje dál. Stala se mu novým koníčkem.

"Už jsem se na ten binec nemohl dívat," vysvětluje 37letý umělec Tommy Kleyn, proč se pustil o své vůli do úklidu. Denně  jezdil na kole kolem řeky do práce a vždy míjel hromady odpadků vyvržených na břeh. Pet láhve, plastové sáčky, hračky, součástky z elektroniky... Rozhodl se tomuto balastu vyhlásit soukromou válku. Popadl plastový pytel a dal se do „boje“. Denně úklidu věnoval půlhodinu a své neobvyklé aktivity sdílel s přáteli na Facebooku. Pár z nich mu přišlo na pomoc. Po pěti týdnech proměnili stometrový úsek břehu v oázu čistoty.

Řeka Schie před úklidem a po úklidu. Jaký rozdíl!

Kleynova aktivita vyvolala na sociálních sítích vlnu nadšení, kterou kumštýř přetavil v  malé hnutí. Založil na Facebooku stránku a vyzval lidi, aby se k jeho aktivitě přidali. „Budete se cítit ohromně a ovlivníte i druhé,“ napsal. Jeho výzva se ujala, fanoušci z různých zemí světa na jeho stránce nadšeně sdíleli fotografie „před úklidem" a "po úklidu", které dokládají, že každý člověk může něco ve svém okolí změnit k lepšímu.

Kleyn přiznal, že nejsilnější motivací mu bylo jeho dosud nenarozené dítě, které s manželkou právě čekají. Přemýšlel, jak odpoví, až se ho potomek jednoho dne zeptá, proč se u řeky válí tolik odpadků. „Mohl bych říci, že je to proto, že je lidé neuklidili, ale moje odpověď by stejně tak mohla znít: protože s tím tvůj táta nic neudělal,“ řekl ekohrdina pro média.

user-avatar

Markéta Oderská

27. 04. 2015 | 08:00

Zavří­t reklamu