válkaČeskoslovenskoobjevy

Holandský kumštýř denně sbírá odpadky kolem řeky. Dělá to kvůli svému synovi

Holandský kumštýř denně sbírá odpadky kolem řeky. Dělá to kvůli svému synovi
Zdroj: www.ad.nl
+ 3 fotky+ 4 fotky

Vzorný občan, ekologický hrdina, takovými přívlastky nyní častují obyvatelé Rotterdamu 37letého umělce Tommyho Kleyna. Za pět týdnů přeměnil břeh řeky Schie k nepoznání. Denně kolem ní sbíral ze země odpadky a v této bohulibé činnosti pokračuje dál. Stala se mu novým koníčkem.

Markéta Oderská 27. dubna 2015

„Už jsem se na ten binec nemohl dívat,“ vysvětluje 37letý umělec Tommy Kleyn, proč se pustil o své vůli do úklidu. Denně jezdil na kole kolem řeky do práce a vždy míjel hromady odpadků vyvržených na břeh. Pet láhve, plastové sáčky, hračky, součástky z elektroniky… Rozhodl se tomuto balastu vyhlásit soukromou válku. Popadl plastový pytel a dal se do „boje“. Denně úklidu věnoval půlhodinu a své neobvyklé aktivity sdílel s přáteli na Facebooku. Pár z nich mu přišlo na pomoc. Po pěti týdnech proměnili stometrový úsek břehu v oázu čistoty.

Řeka Schie před úklidem a po úklidu. Jaký rozdíl!

Řeka Schie před úklidem a po úklidu. Jaký rozdíl!

Kleynova aktivita vyvolala na sociálních sítích vlnu nadšení, kterou kumštýř přetavil v malé hnutí. Založil na Facebooku stránku a vyzval lidi, aby se k jeho aktivitě přidali. „Budete se cítit ohromně a ovlivníte i druhé,“ napsal. Jeho výzva se ujala, fanoušci z různých zemí světa na jeho stránce nadšeně sdíleli fotografie „před úklidem“ a „po úklidu“, které dokládají, že každý člověk může něco ve svém okolí změnit k lepšímu.

Kleyn přiznal, že nejsilnější motivací mu bylo jeho dosud nenarozené dítě, které s manželkou právě čekají. Přemýšlel, jak odpoví, až se ho potomek jednoho dne zeptá, proč se u řeky válí tolik odpadků. „Mohl bych říci, že je to proto, že je lidé neuklidili, ale moje odpověď by stejně tak mohla znít: protože s tím tvůj táta nic neudělal,“ řekl ekohrdina pro média.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu