válkaČeskoslovenskoobjevy

Holanďané předělali loď na ostrov, aby ji Japonci nerozbombardovali

Holanďané předělali loď na ostrov, aby ji Japonci nerozbombardovali
Zdroj: wearemighty.com

Podivuhodný příběh se odehrál na palubě nizozemské minolovky HNLMS Abraham Crijnssen. Ta byla v roce 1942 jedinou lodí, která Nizozemcům zbyla po prohrané bitvě v Jávském moři. Jak se ale pomalé a téměř neozbrojené plavidlo může dostat do bezpečí, když kolem krouží japonská letadla a lodě? Kdosi vymyslel geniální nápad…

Tomáš Chalupa 25. července 2015

Situace byla opravdu zlá. Námořníci na palubě Abrahama Crijnssena už se nejspíš viděli v japonském zajetí. Probíhala horečná diskuse, jak loď zachránit. Někdo řekl, že jediná šance je zamaskovat loď tak, aby vypadala jako ostrov. Nápad to byl vskutku geniální. Námořníci se vydali na blízké ostrovy, aby nasekali tolik stromů, kolik jen dokázali. Pak je umístili na loď tak, aby vypadaly jako součást porostu nějakého ostrova. Maskovací dílo bylo opravdu zdařilé. Co se nepodařilo překrýt listím a kmeny, bylo přemalováno na kameny a útesy.

Aby byl dojem dokonalý, loď plula pouze v noci a přes den stála na kotvách. Japonští piloti si ničeho nevšimli. Loď plula v noci, přes den se ukrývala mezi nesčetnými ostrovy kolem Indonésie. Holanďané tak měli obrovské štěstí, Japonci na ně skutečně nepřišli. Přestože jim nad hlavami mnohokrát přelétla japonská letadla a nedaleko dokonce japonský torpédoborec potopil další lodě, Abraham Crijnssen unikl až do Austrálie. Stal se poslední lodí, které se podařilo uniknout z Jávy, než ji obsadili Japonci.

Další články

Zavří­t reklamu