válkaČeskoslovenskoobjevy

Hlučný duch řádil v pražském Paláci Porgesů a děsil i ruského generála Suvorova

Hlučný duch řádil v pražském Paláci Porgesů a děsil i ruského generála Suvorova
Zdroj: ExtraStory.cz

Čtyřkřídlý raně klasicistní palác vedle hotelu Adria na Národní třídě na první pohled rozhodně nevypadá nijak strašidelně. Přesto se mu dlouhá léta Pražané vyhýbali. Za nenápadnými zdmi tohoto domu totiž řádil poltergeist neboli lomozící duch, kterého Pražané neznámo proč pojmenovali Obihil. Ten jedné noci dokonce k smrti vystrašil i nejlepšího vojevůdce všech dob, ruského generála Alexandra Suvorova.

Konny 14. října 2014

Alexandr Vasiljevič Suvorov přicestoval do hlavního města i se svým početným štábem a částí ruské armády 20. prosince 1799. Navzdory vítězstvím nad Francouzi v severní Itálii ruský car Pavel I. kvůli rozepřím s Rakouskem svá vojska totiž odvolal z bojišť. Domů se vracela přes české země.

Generál Suvorov u Borodina

Generál Suvorov u Borodina

Slavného generála s aurou toho, kdo nikdy neprohrál, čekalo v Praze nadšené přivítání. Na jeho počest se pořádaly plesy, bankety a koncerty. Na divadelní představení, kam byl jako čestný host pozván, stály vstupenky trojnásobek původní ceny, a přesto bylo pokaždé vyprodáno.

Busta generála Suvorova od sochaře Lubomíra Bočka z roku 1947

Busta generála Suvorova od sochaře Lubomíra Bočka z roku 1947

Když se obdivovaný vojevůdce objevil v lóži, diváci ho vítali potleskem ve stoje. Dívky mu přinášely vavřínové věnce a všude se o něm zpívaly oslavné písně. Češi ruského hrdinu oslavovali s mnohem větší pompou než sami Rusové. Dokonce se kvůli němu začali i učit ruštinu. Takovou byl tehdy celebritou!

Tady v Praze nocoval slavný generál Suvorov

Tady v Praze nocoval slavný generál Suvorov

Stárnoucí 71letý generál si však v Praze moc neodpočinul. Ubytovali ho sice s jeho synem v tehdy patrně nejvelkolepější a nejmodernější pražské rezidenci, která patřila zámožnému obchodníku Jakubu Wimmerovi, ale o sladké noci si tam ruský generál mohl tak leda nechat zdát.

Tvář strašlivého skřeta vyděsila v Paláci Porgesů z Portheimu i generála Suvorova

Tvář strašlivého skřeta vyděsila v Paláci Porgesů z Portheimu i generála Suvorova

V noci jej totiž budily podivné zvuky, které připomínaly kročeje. Když otevřel oči, hrůzou málem oněměl. Nad sebou spatřil tvář děsivého skřeta s deformovanou postavou. Generál, který na bojištích porážel turecká, francouzská i polská vojska, celou noc oka nezamhouřil při pomyšlení, že jeho pokoj s ním v noci sdílí nezvaný strašidelný host. To už by se v ložnici lépe snesl s Napoleonem.

Pamětní deska na počest Suvorova

Pamětní deska na počest Suvorova

Po Praze se dodnes traduje, že Suvorov se hned druhého dne z domu kvapně vystěhoval. Pamětní deska z černého mramoru, která visí na zdi paláce, však tvrdí, že Suvorov v domě pobýval od 20. prosince 1799 do 28. ledna 1800, tedy více než měsíc! Pokud tedy generalissimus s lomozícím duchem pod jednou střechou opravdu tak dlouho vydržel, nelze mu upřít odvahu! Je ovšem taky možné, že na noc chodil tajně spávat jinam.

Palác Porgesů z Portheimu

Palác Porgesů z Portheimu

V každém případě si však Suvorov v Praze moc neodpočinul. Před vchodem do paláce stála neustále čestná stráž včetně trubače a bubeníka, kteří hlasitými fanfárami ohlašovali, kdykoli se jen generál na krok hnul ze svého „hlavního stanu“. Suvorov byl ze všeho toho denního i nočního humbuku natolik zpitomnělý, že když při procházce městem potkal v Husově ulici poblíž kostela sv. Jiljí pivovarského sládka v tmavém obleku, spletl si ho s knězem, padl před ním na kolena a políbil mu ruku.

Filmový Suvorov

Filmový Suvorov

Další články

Zavří­t reklamu