válkaČeskoslovenskoobjevy

Hluboko v nitru Země je tolik vody jako na jejím povrchu

Hluboko v nitru Země je tolik vody jako na jejím povrchu
Zdroj: shutterstock.com

Představa obrovského podzemního oceánu, o kterém už v předminulém století psal Jules Verne ve svém románu Cesta do středu Země, není až tak nereálná, jak by se myslelo. Vědci totiž nedávno zjistili, že obrovské rezervoáry vody se nacházejí jen kousek od zemského jádra. Podle odhadů tvoří tato vodní masa až 1,5 procento z celkové hmotnosti Země – tedy tolik, kolik je vody ve všech oceánech na povrchu.

Yvonne Pokorná 15. prosince 2016

Vědci ze Severozápadní univerzity v Evanstonu přišli s překvapivým zjištěním. Planeta skrývá mnohem větší zásobníky vody, než se kdy myslelo. Leží v hloubce 1000 kilometrů, tedy zhruba ve třetině vzdálenosti od zemského jádra. “Kdyby nebyla voda tam dole, byli bychom dnes všichni pod vodou,” přibližuje Steve Jacobsen.

K tomuto závěru vědci došli díky nálezu diamantu, který “vyplivla” sopka v Brazílii před 90 miliony lety. Když diamant blíže prozkoumali, zjistili, že obsahuje hydroxylové ionty, což jsou sloučeniny tvořené molekulami vody. Kromě toho uvnitř nerostu objevili minerály, které tam uvízly během tvorby diamantu. Jejich přítomnost indikuje, že diamant musel vznikat v podmínkách ultra-vysokých teplot a přetlaku, typických pro spodní plášť Země. “Podle složení těchto uvízlých minerálů odhadujeme, že hloubka, ve které se diamant utvořil, je okolo 1000 kilometrů,” vysvětluje Jacobsen. Tak hluboko proto leží vodní zdroj, který se na vzniku nerostu podílel.

Nesmírně cenná nedokonalost ve formě diamantové inkluze

Nesmírně cenná nedokonalost ve formě diamantové inkluze

Stále však není jasné, jak se voda tak hluboko pod povrch Země dostala. Podle vědce je však nepravděpodobné, že by se tam nacházela ve formě obrovského podzemního oceánu. Spíš bude něčím jako “mléko v koláči”, tedy „zapečená“ v hornině. Tato voda by mohla vědcům pomoci objasnit, proč je Země jedinou známou planetou s deskovou tektonikou. Voda totiž hraje klíčovou roli v geologické činnosti pod zemským povrchem. Podporuje tání a oslabování hornin a napomáhá pohybu desek jako mazivo. Vědci doufají, že další výzkum přinese také odpověď na otázku, odkud se vzala voda na Zemi.

Další články

Zavří­t reklamu