válkaČeskoslovenskoobjevy

Pátrání po ztraceném letu MH370 přineslo nález vraků dvou lodí

Pátrání po ztraceném letu MH370 přineslo nález vraků dvou lodí
Zdroj: mysteriousuniverse.org

V roce 1883 se potopila nákladní plachetnice West Ridge, vezoucí náklad kvalitního britského uhlí do Indie. Loď ani nikdo z její osmadvacetičlenné posádky nebyl nikdy nalezen. To samé se stalo o deset let dříve i s lodí W. Scotland plující ze Skotska do Austrálie. A ve stejném roce zmizela také loď Magdala i s posádkou. A ve stejné oblasti jako všechny zmíněné lodi zmizel i onen tajemný boeing letu MH370.

Tomáš Chalupa 7. června 2018

V oblasti pátralo po ztraceném letadle mnoho lodí. Mezi nimi byly i speciální lodi Fugro Equator a Havilah Harmony. Vědci analyzovali sonarové záznamy pořízené těmito plavidly a zjistili, že na dně moře nejspíše zachytily vraky hned dvou lodí v hloubce kolem 3900 metrů. To z nich dělá jedny z nejhlouběji položených vraků v celém Indickém oceánu.

Následoval další výzkum, který ukázal, že dřevěný trup jedné z lodí se již rozpadl, ale stále zůstaly zachovány kovové části, jako jsou kotvy, řetězy nebo železné vodní nádrže. To vše bylo nalezeno na dně, nicméně není to dost k tomu, aby se podařilo identifikovat, o které lodi přesně jde. „Ta dřevěná loď byla nejspíš W. Scotland nebo Magdala. Ta s železným trupem může být West Ridge, ale také Lake Ontario nebo Kooringa. Nálezy nejlépe odpovídají West Ridge,“ říká Ross Anderson ze Západoaustralského muzea. Lodě byly podle všeho zničeny výbuchem, což byl běžný problém u lodí vezoucích uhlí.

Sonarový snímek velkého železného vraku nalezeného při hledání ztraceného letu Malaysia Airlines 370.

Sonarový snímek velkého železného vraku nalezeného při hledání ztraceného letu Malaysia Airlines 370.

Všechny lodě se potopily na velmi rušné obchodní cestě využívané v 19. století. Silné větry zde hnaly lodi z Evropy k Austrálii, Indii, Číně a jihovýchodní Asii. Frekventovaná mořská trasa samozřejmě také přinášela větší množství potopených nebo ztracených lodí. Jejich nález stejně jako příčina potopení nemá nic společného s tragickým zmizením letu MH 370. Zde převládá teorie, že pilot záměrně své letadlo navedl nejprve mimo kurz do opuštěné části oceánu a pak přímo do vodní hladiny. Zabil tak nejen sebe, ale i 227 cestujících na palubě. Pátrání po letadle bylo v těchto dnech oficiálně ukončeno a letadlo je nadále vedeno jako ztracené. Otevírá se tím pole pro nejrůznější spekulace, ale to bohužel život obětem tragédie už nevrátí.

Let Malaysia Airlines 370 (zkráceně MH370) byl let společnosti Malaysia Airlines, který letěl 8. března 2014 z Mezinárodního letiště Kuala Lumpur v Malajsii na Letiště Peking v Číně. Letadlo bylo typu Boeing 777-200ER a mělo registrační označení 9M-MRO. Na palubě bylo přítomno celkem 239 lidí (227 pasažérů a 12 členů posádky), z toho 20 pracovníků firmy Freescale. Letadlo do Pekingu nedoletělo a jeho zkáza představuje jednu z největších záhad v dějinách letectví. – wikipedia

Další články

Zavří­t reklamu