válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledání rostovského řezníka provázely sebevraždy nevinných i justiční vražda

Hledání rostovského řezníka provázely sebevraždy nevinných i justiční vražda
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Andrej Čikatilo neboli rostovský řezník byl sériový vrah, který zaměstnával sovětskou policii 12 let. Ta po něm intenzivně pátrala, ovšem pátrání bylo vedeno s velkou brutalitou a mnoho lidí se pod tlakem přiznalo k vraždám, které nespáchali.

Tomáš Chalupa 18. února 2019

Pátrání po Andreji Čikatilovi začalo oficiálně až roku 1983, to už Čikatilo nejméně čtyři roky vraždil. Vyšetřování organizoval major Michajl Fetisov, který poslal do Rostova desetičlennný speciální tým, v čele se špičkovým forenzním analytikem Viktorem Burakovem.

Pátrání bylo zdlouhavé, rozsáhlé, prověřovaly se nové i staré případy, byla to mravenčí práce. Díky ní se podařilo najít nakonec nejen Čikatila, ale také objasnit celkově téměř tisícovku zločinů, mezi nimiž bylo 95 vražd a 235 znásilnění.

Vyšetřování však neslo také stopy diletantismu a typicky sovětského přístupu. V honu na masového vraha bylo totiž zadrženo i několik mladých mužů, kteří se po brutálních výsleších a mučení k vraždám doznali. Někteří byli intelektově natolik omezení, že si ani nebyli schopni domyslet důsledky takového přiznání.

V důsledku výslechů spáchali hned čtyři lidé sebevraždu. Tři z nich byli známí homosexuálové, jeden pak muž usvědčený z dávného případu násilí. Ani jeden z nich s vraždami neměl nic společného. Za vůbec první Čikatilovu vraždu byl navíc popraven jistý Alexandr Kravčenko, což byl hrozivý justiční omyl.

Slepou uličku také představovala teorie, že vraždy páchá gang, který obchoduje s lidskými orgány. Další varianta vyšetřovatelů pracovala s okultní společností nebo satanistickou sektou. Vyšetřování se zaměřilo na duševně nemocné a homosexuály. Převládal názor, že pachatel takových činů musí být duševně nemocný a zřejmě homosexuál, případně pedofil. Vyšetřovatelé procházeli stovky kartoték psychiatrických léčeben a zařízení pro duševně choré.

Čikatilo přitom byl inteligentní člověk, vystudoval vysokou školu, pracoval jako učitel. Ovšem duševně v pořádku nebyl, prožil velmi drastické mládí, byl impotentní a sexuálního vzrušení dosahoval jen při fyzickém násilí a vraždění. Čikatilo byl také poměrně vážený člen komunistické strany. I když se dostal do okruhu podezřelých, tým jej velmi dlouho považoval ze velmi nepravděpodobného pachatele.

Nakonec ale jeho sledování ukázalo, že oslovuje neustále cizí malé děti. Byl zatčen a po pohovoru u psychologa se zhroutil a přiznal se k 56 vraždám. U soudu se snažil předstírat své šílenství, popisoval s nadšením své vraždění, což mezi příbuznými obětí v soudní síni vyvolávalo zuřivost. Čikatilo byl nakonec odsouzen a zastřelen. Vyšetřování je dnes v Rusku vyzvedáváno jako příklad vytrvalé a dobré práce týmu, ale nelze opominout ani justiční vraždu nebo sebevraždy neprávem podezřelých.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu