válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledání obyvatelné planety v systému Alfa Centauri pokračuje

Hledání obyvatelné planety v systému Alfa Centauri pokračuje
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci z Yaleovy univerzity se dlouhodobě zaměřují na pozorování naší nejbližší hvězdy Alfa Centauri, kde hledají planety podobné Zemi. Teď přišli s novým způsobem, jak tuto „druhou Zemi“ hledat.

Tomáš Chalupa 8. ledna 2018

V systému Alfa Centauri mohou být malé planety podobné Zemi, které byly při předchozím hledání přehlédnuty, domnívají se astronomové z Yale. Soustava Alfa Centauri má tři hvězdy – dvojhvězdu Alfa Centauri A a Alfa Centauri B a červeného trpaslíka Proxima Centauri (nazývaný též Alfa Centauri C), který je ale od dvojhvězdy vzdálen. Právě Proxima Centauri je hvězda, která je nejblíže naší sluneční soustavě.

Vědci se ale zaměřují právě na vzdálenější soustavu Alfa Centauri a její dvě hvězdy. „Vesmír nám říká, že nejběžnějším typem planet, které obsahuje, jsou malé planety, a naše studie ukazují, že to je přesně ten typ planet, které bychom měli najít v systému Alfa Centauri,“ říká profesorka Debra Fischerová, přední expertka na exoplanety. Podle ní je téměř jisté, že kolem hvězd Alfa Centauri A a B krouží malé kamenné planety podobné Zemi.

Tým profesorky Fischerové k těmto závěrům došel díky novým datům, která získal z chilské observatoře CHIRON, kterou si tým sám postavil, a také z teleskopů HARPS a UVES. Právě používání kombinace těchto teleskopů a spektrometrů a analýza takto získaných dat by mohla být cesta, jak tyto malé planety v systému Alfa Centauri odhalit.

„Používáním těchto dat odlišným způsobem jsme schopni vyloučit velké planety a zaměřit se na malé obyvatelné planety a podrobit je dalšímu zkoumání,“ vysvětluje Fischerová. Malé planety už přitom byly v systému objeveny.

V roce 2012 ohlásila ESA objev první planety obíhající Alfa Centauri B. Planeta Alfa Centauri Bb je zhruba velikosti Země, ale není v obyvatelné zóně, ve které by mohla existovat voda v kapalném stavu. Povrchovou teplotu má nejméně 1 200 °C a hvězdu obíhá za 3,2 dní ve vzdálenosti 6 milionů km. V srpnu 2016 oznámila Evropská jižní observatoř objev nejbližší exoplanety Proxima Centauri b, která se navíc nachází v obyvatelné zóně. Tým Fischerové věří, že těchto planet bude nalezeno ještě více.

Další články

Zavří­t reklamu