válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledání nacistického zlata pokračuje. Mělo by se skrývat poblíž českých hranic

Hledání nacistického zlata pokračuje. Mělo by se skrývat poblíž českých hranic
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Zchátralý zámek v polské obcii Roztoka nedaleko českých hranic přitahuje lovce pokladů. V jeho areálu se má údajně nacházet 30 tun zlata, které nacisté v posledních dnech války ukryli na dně zasypané studny.

Yvonne Pokorná 25. června 2021

Zámek dřív příslušel k německému území a byl sídlem pruského rodu Hochbergů. Během druhé světové války sloužil jako úložiště uměleckých děl pro sbírky přivezené z Berlína, Vratislavi a Książi. O tom, že se zde ukrývá zlato, se zmiňuje nedávno odtajněný deník důstojníka SS vystupujícího pod jménem Michaelis. Ten v něm nastínil plány svého nadřízeného Heinricha Himmlera ukrýt mince, šperky, umělecká díla a další cennosti, kterých se nacisté za války zmocnili.

Deník obsahuje mapu s jedenácti vyznačenými místy, kam údajně nacisté poklady schovali. Je mezi nimi palác Hochberg ve městě Roztoka v Dolnoslezském vojvodství nedaleko českých hranic. Sem mělo být převezeno zlato z pobočky říšské banky v Breslau (dnešní Vratislav). Jeho cena se odhaduje na miliardu eur.

“Ručně psaný deník informuje o posledních měsících války a snahách SS schovat zlato, peníze a další cennosti před postupující Rudou armádou,” vysvětluje Roman Furmaniak ze Slezského mostu, což je nadace se sídlem v Opolí, která nacistický deník vlastní a nedávno ho zveřejnila. “Neříkám, že tam zlato skutečně je, ale podle informací tam mělo být zahrabáno,” dodává.

Nacisté zlato pro jistotu uložili na samé dno 60 metrů studny. Tu pak vyhodili do povětří a její otvor zasypali. Podle Furmaniaka leží na dně studny také těla lidí, kteří o pokladu věděli, a nacisté se jich proto potřebovali zbavit.

Thumbnail # Mussoliniho tajemné tunely: Ukryli v nich nacisté uloupené zlato?
Mohlo by Vás zajímat:

Mussoliniho tajemné tunely: Ukryli v nich nacisté uloupené zlato?

To, jak se nadace Slezský most dostala k léta utajovanému deníku, dodává celému příběhu další prvek tajemství. Společnost ho totiž získala od tajné zednářské lóže z německého města  Quedlinburgu. Členy lóže byli v období Třetí říše i elitní nacističtí funkcionáři a esesáci. Jedním z nich měl být údajně i autor deníku “Michaelis”, jenž velel dopravě na jihozápadě Polska. Loni tato lóže, v jejíž řadách byli i potomci nacistických důstojníků a německé aristokracie, věnovala deník polskému lidu jako omluvu za druhou světovou válku.

Experti zjistili, že deník byl skutečně napsán během druhé světové války, ale jeho autenticita je stále předmětem výzkumu.

Thumbnail # Co skrývá tajemný hrad Sovinec? Duchy, mrtvoly, podzemní chodby i nacistický poklad
Mohlo by Vás zajímat:

Co skrývá tajemný hrad Sovinec? Duchy, mrtvoly, podzemní chodby i nacistický poklad

Zámek v Roztoce v současnosti vlastní rodina Śnieżkových, která jej před třemi lety zakoupila. Zchátralou budovu hodlá opravit a otevřít turistům z celého světa. Zavázala se také spolupracovat se státními orgány a v rámci konzervačních prací umožnit průzkum zasypané studny. Śnieżkovi rovněž plánují pro milovníky historie a lovce pokladů pořádat srazy, na kterých mohou pod dohledem archeologů legálně pátrat se svými detektory po pokladech v zámeckém areálu. Ten ostatně z obav před divokými nájezdy amatérských hledačů obehnali bezpečnostním oplocením.

Další články

Zavří­t reklamu