válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledání nacistického vlaku startuje, nyní už oficiálně

Hledání nacistického vlaku startuje, nyní už oficiálně
Zdroj: dailymail.co.uk

Naplno se rozbíhá pátrání po nacistickém pancéřovém vlaku u polského města Valbřich. Do akce se pouštějí hned dva týmy, z nichž jeden vedou odborníci z krakovské báňské akademie a ve druhém jsou oba nálezci vlaku a televizní štáb.

Tomáš Chalupa 11. listopadu 2015

Armáda už vyčistila a prohledala území o velikosti fotbalového hřiště, pod kterým by se vlak měl nalézat. Nyní se mají pustit do akce hned dva pátrací týmy, ovšem nedojde ještě na žádné kopání do země. První přijdou ke slovu radary, termokamery a další neinvazivní technika. Do země se zatím kopat nesmí.

Oba nálezci vlaku, Polák Piotr Koper a Němec Andreas Richter, jsou přesvědčeni, že vlak skutečně naleznou. Ovšem o tom, co je uvnitř, příliš spekulovat nechtějí. „Nevíme, co je uvnitř. Víme, že je to pancéřované, což značí cenný náklad,“ říká Koper. Popsal také, jak Němci vlak důmyslně ukryli. „Nejprve vykopali násep, na něj pak položili odbočku kolejí do tunelu. Do něj vjel devadesátimetrový vlak. Rozebrali koleje a vrátili zpět zeminu,“ vysvětluje Koper.

Celá záležitost má stále mnoho nejasností, nicméně nasazení oficiálního pátracího týmu z Krakova a druhého pod vedením obou nálezců, kde je údajně také televizní štáb, dává tušit, že úřady neberou informace na lehkou váhu. Vlak se možná skutečně pod Valbřichem skrývá, jak tvrdil i náměstek ministra kultury Piotr Žuchowski. Místnímu vojvodovi Jacekovi Cichurovi se zase už kvůli vlaku říká Indiana Jones, zlatý vlak se jmenuje také jedna myčka aut ve Valbřichu a také autosalon vozů Škoda. Ospalé hornické městečko už na zlatém vlaku vydělává dlouhé měsíce, a i kdyby v zemi nebylo vůbec nic, oběma nálezcům by místní měli nejspíš postavit sochu. „Život tady je těžky. Mladí lidé odsud odcházejí za prací pryč. Ale zlatý vlak způsobil ve městě doslova turistický boom,“ pochvaluje si Jacek Cichura přínos vlaku. Brzy se nejspíš definitivně dovíme, zda v zemi něco doopravdy je. Pokud ano, nastane druhá fáze, kterou bude samotné vykopání vlaku. Ta však odstartuje nejdříve na jaře.

Další články

Zavří­t reklamu