válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledání mimozemšťanů pomocí technologických otisků se dostává do módy

Hledání mimozemšťanů pomocí technologických otisků se dostává do módy
Zdroj: livescience.com

Teorie o technologických otiscích nebo stopách je v podstatě velmi jednoduchá. Pokud na nějaké planetě žijí vyspělí mimozemšťané, jejich technologie po sobě zanechávají stopy. Jejich Edison mohl vynalézt jejich vlastní žárovky, které ozařují planetu a jejich koráby mohou zanechávat po sobě odpad, tak jako to děláme my. A podle těchto stop nebo podpisů bychom je mohli najít.

Tomáš Chalupa 6. listopadu 2019

Vědci už po těchto stopách pátrají, vždyť i naslouchání vesmíru a hledání radiových či jiných stop je vlastně jen hledáním stop vyspělých technologií. S termínem technosignature, tedy technologickým podpisem či otiskem, přišla poprvé v roce 2007 astronomka a bývalá šéfka projektu CETI Jill Tarterová. CETI je program na hledání těchto radiových či jiných signálů z vesmíru.

Technologické stopy mohou mít různorodou podobu. Může to být netradiční složení pozorované planety, které by ukazovalo na industriální činnost, nebo několikrát probírané extrémně silné a krátké záblesky. Ty podle některých astronomů nemohou mít přírodní původ a nejspíše je za nimi nějaká mimozemská technologie.

Příklon k hledání technologických stop je patrný v posledních letech, zatímco dříve se hledaly tzv. biologické stopy nebo otisky. Jenže příklon k technologickým stopám může být zavádějící. „Pokud by se na nás dívali mimozemšťané naší technologií, nenajdou žádný technologický otisk,“ říká astronom Gustavo Diaz Cruz. Ještě jsme zkrátka nezměnili naši planetu natolik, aby to bylo vidět na vzdálenost desítek nebo stovek světelných let. „Hledání techno otisků je jako hledání ztraceného klíče pod pouliční lampou. Vidíme jen malý výsek, ale co když je mimo okraj světla,“ dodává Diaz Cruz.

Hledání technologických stop nebylo dříve bráno vážně, ale poslední dobou s rozvojem našich vlastních technologií se tento pohled mění. Jsme například schopni určit složení atmosféry dané exoplanety, což je mimořádně důležitý klíč právě pro hledání technologických stop. Přesto jsou oba směry, tedy hledání technologických nebo biologických stop, v podstatě stejně neúspěšné. Každý směr hledá něco jiného, ale bohužel zatím nenachází nic. „Je to jako snaha trefit pohyblivý terč na velmi velkou vzdálenost. Hledáme stopy technologie, o které nic nevíme, ani nevíme, jak by mohla vypadat. Samozřejmě je logické hledat něco, co známe ze Země,“ dodává Diaz Cruz. Každopádně hledání pokračuje a lidé to v hledání mimozemšťanů rozhodně nehodlají zabalit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu