válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledání hrobu Mikuláše Koperníka trvalo staletí, pomohly až moderní metody

Hledání hrobu Mikuláše Koperníka trvalo staletí, pomohly až moderní metody
Zdroj: ancientpages.com

Polský astronom Mikuláš Koperník učinil několik zásadních objevů, které ale tehdejší katolická církev zcela odmítala. Jeho heliocentrický model zcela rozbil tehdejší vidění světa. Kde je ale pohřben tento slavný astronom?

Tomáš Chalupa 11. května 2018

Po století se předpokládalo, že Koperníkův hrob leží v katedrále ve Fromborku. V tomto polském městě strávil Koperník dvě třetiny svého života a považovalo se za jasné, že zde je i místo jeho posledního odpočinku. Jenže to zdaleka nebylo tak jednoduché. Katedrála je velká a hrob v ní najít nebylo nic lehkého. V roce 1809 byl podniknut první neúspěšný pokus jeho hrob nalézt. Do hledání se tehdy pustila Varšavská vědecká společnost. O rok později to samé zkusil i Napoleon Bonaparte. Ten po bitvě u pruského Jílového nařídil svému důstojníkovi Gerardu Gleyovi, aby Koperníkův hrob našel. Jenže i Gley musel hlásit, že nic nenašel.

O sto let později, v roce 1939, se pokusili neúspěšně najít hrob vědci z univerzity v Kaliningradu. Ani těm se ale nepodařilo najít vůbec nic. Ani pokus v roce 2004, který vedla skupina polských vědců, světlo do případu nevnesla. Ale údajně se podařilo zjistit, že Koperníkův hrob se má nacházet v katedrále pod Oltářem svatého kříže.

Až v roce 2005 byl hrob nalezen pod podlahou katedrály. Byla to téměř detektivní práce, která ale vedla konečně k pozitivnímu výsledku. Švédové provedli analýzu DNA a potvrdili, že jde skutečně o Koperníka. V hrobě ležely ostatky sedmdesátiletého muže, což odpovídalo věku, kterého se Koperník dožil. Vědci dokonce provedli rekonstrukci jeho obličeje pomocí počítačového programu. Jeho 3D portrét se shodoval s dobovými portréty Koperníka. Věc se tedy zdála být vyřešena.

Jenže i přes poměrně jasné důkazy je stále mnoho těch, kteří tvrdí, že hrob Koperníka se najít nepodařilo. Dokonce na toto téma byla zorganizována konference s názvem Tajemství hrobu Mikuláše Koperníka, dialog expertů. Na tuto konferenci bohužel nedorazil nikdo z lidí, kteří hrob identifikovali, naopak byla hojná účast pochybovačů, což ovšem samotnou konferenci proměnilo jen na setkání odpůrců oficiální verze.

Jestli ale věříme vědeckým závěrům, pak Koperníkův hrob byl nalezen v roce 2005. Vše ostatní jsou jen spekulace na hranici konspiračních teorií.

Další články

Zavří­t reklamu