Hledání po Jantarové komnatě začalo v podzemí Wuppertalu

Hledání po Jantarové komnatě začalo v podzemí Wuppertalu | zdroj: dailymail.co.uk


Hledači pokladů vrtají pod Wuppertalem, je tam prý bájná Jantarová komnata

TÉMATA: poklady | jantarová komnata | německo

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 05. 2015 | 12:45

Najít Jantarovou komnatu, respektive bájný poklad, který z ní byl ukraden nacistickými vojsky, už se snažilo mnoho lidí. Ale výsledky jsou nulové, a tak se k tomuto pokladu stále častěji přidávají přídomky jako navždy ztracený nebo bájný. Jenže skupina amatérských hledačů začala vrtat pod ulicemi německého města Wuppertalu. Prý mají důkaz, že právě tam leží bedny s tunami vzácného jantaru.

Jantarová komnata byla skvostná místnost vykládaná jantarem pruského krále Fridricha I. Nádhernou místnost věnoval král Fridrich Vilém ruskému caru Petru Velikému. Od té doby byla komnata umístěna v Kateřinském paláci. Když jej obsadili v roce 1941 nacisté, komnatu rozebrali a odeslali na výstavu do Königsbergu (dnešní Královec, rusky Kaliningrad). Na konci války se po něm slehla zem.

Do hledání se pustil osmašedesátiletý Karl-Heinz Kleine se svými přáteli z bowlingového týmu. To sice nevypadá jako profesionální podnik, který by měl vést k cíli, ale Kleine si myslí opak. On sám prý má důkaz, že Jantarová komnata se nachází v podzemí pod Wuppertalem. Toto město je prošpikováno nejrůznějšími podzemními štolami, bunkry a skladišti z dob druhé světové války. Takže místo pro poklad by se zde určitě našlo.

„Erich Koch byl gauleiter župy Východní Prusko, a když viděl, že se Rusové blíží ke Königsbergu, nařídil poklad odvézt do Wuppertalu. Wuppertal byl totiž jeho rodným městem. Studovali jsme záznamy a mluvili s lidmi z jeho okolí. Koch věděl, že do Wuppertalu se po válce lehce dostane. Poklad si tak zavezl doslova na svůj dvorek,“ říká Kleine. Jenže Koch se přepočítal. Místo hledání pokladu skončil v polském vězení za válečné zločiny, kde v roce 1986 zemřel.

Hledání zatím zdárně začalo i s posvěcením místních autorit, které Kleinovi a jeho skupině vydali povolení ke kopání v podzemí. Kleine už si najal několik místních firem a pustil se do pátrání. „My tohle opravdu neděláme pro legraci, stojí to peníze a čas. Nemůžu odhalit náš zdroj, ale věřím mu. Najdeme Jantarovou komnatu právě zde,“ tvrdí Kleine.

Jenže podobně přesvědčených a nadšených hledačů už bylo spousta. V roce 2007 se americký tým potápěl v jezeře Toplitz, kde se podle zaručených zdrojů měl poklad nacházet. Expedice stála 7 milionů dolarů a nenašlo se nic. V knize Mario Ulbricha, publikované v roce 2011, bylo zase napsáno, že poklad leží v jednom dole u města Zwickau. To způsobilo vlnu hledačů pokladů s detektory, kteří se do dolu vydali hledat bedny s jantarem. Mathias Gluba, inženýr a amatérský hledač, pátral po pokladu ve obci Auerswalde poblíž Chemnitzu. Právě v Auerswalde se stavěla dvě největší děla druhé světové války – Dora a Gustav. Gluba společně s pamětníkem Richterem našel ventilační šachtu do podzemního bunkru, který Richter označil za místnost s pokladem. Nikdy se jim tam nepodařilo dostat, a tak stále zůstává ve hře i varianta, že poklad leží právě zde.

Hledá a hledalo se i na mnoha jiných místech. Oficiální historie se velmi opatrně kloní k tomu, že Jantarová komnata mohla být zničena dělostřelbou při bojích o Königsberg. Město bylo totálně srovnáno se zemí a zpustošeno, nicméně nikdo neumí vyvrátit ani potvrdit možnost, že poklad byl z města odvezen. A pokud byl odvezen, někde musí být. Třeba bude mít Kleine se svým bowlingovým týmem štěstí a naleznou bájný poklad právě pod ulicemi Wuppertalu. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 05. 2015 | 12:45

Zavří­t reklamu