válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledači pokladů vrtají pod Wuppertalem, je tam prý bájná Jantarová komnata

Hledači pokladů vrtají pod Wuppertalem, je tam prý bájná Jantarová komnata
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 6 fotek+ 7 fotek

Najít Jantarovou komnatu, respektive bájný poklad, který z ní byl ukraden nacistickými vojsky, už se snažilo mnoho lidí. Ale výsledky jsou nulové, a tak se k tomuto pokladu stále častěji přidávají přídomky jako navždy ztracený nebo bájný. Jenže skupina amatérských hledačů začala vrtat pod ulicemi německého města Wuppertalu. Prý mají důkaz, že právě tam leží bedny s tunami vzácného jantaru.

Tomáš Chalupa 21. května 2015

Jantarová komnata byla skvostná místnost vykládaná jantarem pruského krále Fridricha I. Nádhernou místnost věnoval král Fridrich Vilém ruskému caru Petru Velikému. Od té doby byla komnata umístěna v Kateřinském paláci. Když jej obsadili v roce 1941 nacisté, komnatu rozebrali a odeslali na výstavu do Königsbergu (dnešní Královec, rusky Kaliningrad). Na konci války se po něm slehla zem.

Do hledání se pustil osmašedesátiletý Karl-Heinz Kleine se svými přáteli z bowlingového týmu. To sice nevypadá jako profesionální podnik, který by měl vést k cíli, ale Kleine si myslí opak. On sám prý má důkaz, že Jantarová komnata se nachází v podzemí pod Wuppertalem. Toto město je prošpikováno nejrůznějšími podzemními štolami, bunkry a skladišti z dob druhé světové války. Takže místo pro poklad by se zde určitě našlo.

„Erich Koch byl gauleiter župy Východní Prusko, a když viděl, že se Rusové blíží ke Königsbergu, nařídil poklad odvézt do Wuppertalu. Wuppertal byl totiž jeho rodným městem. Studovali jsme záznamy a mluvili s lidmi z jeho okolí. Koch věděl, že do Wuppertalu se po válce lehce dostane. Poklad si tak zavezl doslova na svůj dvorek,“ říká Kleine. Jenže Koch se přepočítal. Místo hledání pokladu skončil v polském vězení za válečné zločiny, kde v roce 1986 zemřel.

Hledání zatím zdárně začalo i s posvěcením místních autorit, které Kleinovi a jeho skupině vydali povolení ke kopání v podzemí. Kleine už si najal několik místních firem a pustil se do pátrání. „My tohle opravdu neděláme pro legraci, stojí to peníze a čas. Nemůžu odhalit náš zdroj, ale věřím mu. Najdeme Jantarovou komnatu právě zde,“ tvrdí Kleine.

Jenže podobně přesvědčených a nadšených hledačů už bylo spousta. V roce 2007 se americký tým potápěl v jezeře Toplitz, kde se podle zaručených zdrojů měl poklad nacházet. Expedice stála 7 milionů dolarů a nenašlo se nic. V knize Mario Ulbricha, publikované v roce 2011, bylo zase napsáno, že poklad leží v jednom dole u města Zwickau. To způsobilo vlnu hledačů pokladů s detektory, kteří se do dolu vydali hledat bedny s jantarem. Mathias Gluba, inženýr a amatérský hledač, pátral po pokladu ve obci Auerswalde poblíž Chemnitzu. Právě v Auerswalde se stavěla dvě největší děla druhé světové války – Dora a Gustav. Gluba společně s pamětníkem Richterem našel ventilační šachtu do podzemního bunkru, který Richter označil za místnost s pokladem. Nikdy se jim tam nepodařilo dostat, a tak stále zůstává ve hře i varianta, že poklad leží právě zde.

Hledá a hledalo se i na mnoha jiných místech. Oficiální historie se velmi opatrně kloní k tomu, že Jantarová komnata mohla být zničena dělostřelbou při bojích o Königsberg. Město bylo totálně srovnáno se zemí a zpustošeno, nicméně nikdo neumí vyvrátit ani potvrdit možnost, že poklad byl z města odvezen. A pokud byl odvezen, někde musí být. Třeba bude mít Kleine se svým bowlingovým týmem štěstí a naleznou bájný poklad právě pod ulicemi Wuppertalu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu