válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledači pokladů našli tajnou zprávu uvnitř nábojnice

Hledači pokladů našli tajnou zprávu uvnitř nábojnice
Zdroj: warhistoryonline.com

V roce 1944 kdosi na jihu Toskánsku napsal kódovanou zprávu na kousek papírku a ten pak sroloval a vložil do nábojnice. Skupina italských hledačů kovů ji po sedmdesáti letech našla.

Tomáš Chalupa 29. ledna 2016

Když hledači z nábojnice vyndali kulku, zjistili, že z ní trčí kousek papíru. Nebylo to zas tak neobvyklé, nábojnice se občas na frontě používaly jako pouzdra na nejrůznější poslední vůle, závěti nebo dopisy. Tento vzkaz byl datován dnem 13. 8. 1944. Ve vzkazu stálo: „Hážou na nás granáty. Vyndáváme z nich pojistky a hážem jim je zpět. Oznámené posily jsme poslali zpět, nejsou potřeba.“ Vzkaz psal zjevně nějaký americký voják.

Vzkaz v podstatě říká, že Němci hází na Američany granáty, které nejsou odjištěné. Jak se to mohlo stát? Zřejmě proto, že používali italské granáty, které byly specifické tím, že měly dvě pojistky. Německé granáty měly jen jednu a Němci na to v zápalu boje nejspíš zapomněli. Házeli na nepřítele granáty, které byly stále zajištěné. Ti je odjistili a hodili jim je zpět. Zřejmě to Němce natolik demoralizovalo, že další posily k jejich porážce nebyly potřeba.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu