válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledači pokladů našli bájný nacistický vlak plný zlata

Hledači pokladů našli bájný nacistický vlak plný zlata
Zdroj: abc.net.au

Velký rozruch způsobila zpráva, že dva hledači pokladů našli nacistický vlak, který měl na konci války převážet zlato a cennosti. Hledalo ho už mnoho lidí, ale bez výsledku. Souprava má stát na zatím neznámém místě u obce Walbrzych. Jestli je uvnitř opravdu poklad, se zatím neví.

Tomáš Chalupa 2. září 2015

Pancéřový vlak měl odvážet zlato a další cennosti z obležené Vratislavi. Cílem měl být právě Walbrzych, ale vlak tam nikdy nedojel. Historici byli skeptičtí k tomu, zda vůbec vlak existoval, žádné záznamy k tomu v archivech nejsou. Neuspěli ani mnozí hledači pokladů, kteří se soupravu pokoušeli najít. Nyní je však na světě senzace.

Němec a Polák se údajně dostali k informacím o poloze vlaku od člověka, který ho tam za války pomáhal ukrýt. Byl těžce nemocný a na smrtelné posteli se rozhodl, že vyjeví tajemství, kde vlak leží. Oba hledači pak za pomoci radaru provedli pátrání na určeném místě. Vlak tam skutečně je, jak potvrdil generální inspektor památek Piotr Žuchowski. „Jsem si na 99 procent jistý, že vlak existuje. Informace o jeho obsahu ale zatím nejde ověřit,“ říká Žuchowski a dodává, že na vlastní oči viděl radarové snímky stometrové vlakové soupravy.

Místo, kde je vlak ukryt, zatím nebylo zveřejněno. Úřady obce Walbrzych ale dostaly vyrozumění, že vlak se nachází v katastru města. Je někde v podzemním tunelu. Co je obsahem vlaku, se zatím neví. Nálezci jistě doufají, že skutečně obsahuje zlato nebo jiné cennosti odvezené z Vratislavi, ale je možné, že v něm je vojenský materiál, archivy nebo je třeba úplně prázdný. Úřady varují, aby bylo pátrání přenecháno odborníkům, protože vlak bude nejspíš zaminovaný.

Kolem pokladu už se ale houfují případní zájemci. Zatímco nálezci mohou dostat jen deset procent z pokladu, majitelem by se měl stát polský stát. Jenže o své nároky už se přihlásil Světový židovský kongres, kteří tvrdí, že ve vlaku by mohlo být zlato zabavené Židům za války. A také Moskva prý uvažuje o vznesení nároku, protože to byla Rudá armáda, která Walbrzych osvobodila. Dá se ovšem jen těžko předpokládat, že Poláci vydají poklad Rusům.

Celá záležitost, která může být senzací desetiletí, se bude jistě dále vyvíjet. Teprve až se k vlaku dostanou odborníci a prohledají ho, bude možné říct, zda je v něm skutečně nějaké zlato.

Další články

Zavří­t reklamu