válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledač pokladů už to chtěl zabalit, když našel náhrdelník za milion!

Hledač pokladů už to chtěl zabalit, když našel náhrdelník za milion!
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

David Spohr patří ke zkušeným hledačům pokladů. Při svém posledním lovu prozkoumával oblast v údolí Tarrant v Dorsetu. Nenašel nic a už chtěl celou misi ukončit, když jeho detektor kovů zapípal. To, co našel, mu vyrazilo dech a udělalo z něho boháče.

Tomáš Chalupa 17. února 2015

Na pozemku mezi pasoucími se kravami našel Spohr tři a půl tisíce let starý náhrdelník v hodnotě 20 000 liber, což je zhruba půl milionu korun. Když náhrdelník poprvé vzal do rukou, rozhodně to nevypadalo jako nějaký cenný předmět, ale spíš jako plechovka od sardinek. Jenže když odstranil všechno bahno a nečistoty, měl v rukou náhrdelník ze zlata pocházející z doby bronzové! Těmto náhrdelníkům se latinsky říká lunulas, což znamená srpek měsíce. Ten připomíná i jeho tvar. Tyto ozdoby mohli nosit jen náčelníci kmenů jako symbol moci a autority.

Tento náhrdelník je jeden ze tří dosud nalezených na území Velké Británie a vůbec první, který se podařilo objevit díky detektoru kovů. Poslední podobný se našel před více než sto lety, v roce 1869 na území Walesu. Neuvěřitelná náhoda zaskočila i samotného Spohra. „Už jsem všechno zabalil a šel jsem k autu dát si sendvič, ale detektor jsem nechal při chůzi omylem zapnutý. No a když začal pípat, řekl jsem si, že se mrknu, co to je. Udělal jsem dobře,“ dodává s úsměvem Spohr.

Spohr se zabývá příležitostným hledáním pokladů už sedm let. Tento nález je jeho největším. Na rozdíl od České republiky, kde podobné nálezy patří státu, ve Velké Británii se sice také poklady odevzdávají do muzea, ale nálezci dostávají odměnu v úředně stanovené hodnotě předmětu. Spohr se tedy bude dělit o polovinu s majitelem pozemku, kde náhrdelník našel. I tak mu ale zbude dost peněz, aby si udělal pěkné prázdniny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu