válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledač pokladů našel v Arménii 200 předmětů ze starověkého království Urartu

Hledač pokladů našel v Arménii 200 předmětů ze starověkého království Urartu
Zdroj: earth-chronicles.ru
+ 3 fotky+ 4 fotky

Neuvěřitelnou sbírku bronzových předmětů se snažil nedávno prodat na černém trhu arménský hledač pokladů. Pocházejí z 8. až 6. století, kdy se na území dnešní Arménie rozkládalo starověké království Urartu. Mezi 200 zadrženými artefakty byly válečné sekery, bronzové sošky i šperky.

Irena Gruberová 27. dubna 2016

Celý poklad ležel zakopaný pod slabší vrstvou zeminy na poli u vesnice Jarvand v provincii Sjunik. Archeology by nenapadlo v této oblasti po něčem podobném pátrat. O pokladu se dozvěděli, až když se jej jeho nálezce pokusil na černém trhu zpeněžit.

„Neměli jsme dosud takový poklad, s takovou rozmanitostí kovů,“ uvedl vysoký úředník ministerstva kultury Hokob Simonjan. Podle něj tento náhodný objev přináší cennou historickou informaci. „Dlouhou dobu se předpokládalo, že tato teritoria – tedy Karabach a Sjunik – nebyla součástí království Urartu, jenže všechny tyto nálezy se vztahují k této éře a naznačují, že byla významnými středisky těžby a rozvinuté metalurgie; jejich tajemství se nyní začínají odkrývat,“ prohlásil Simonjan. Svědčí o tom bronzové sochy vojáků a jelenů, válečné sekyry, nože, pochvy žezla, rolničky, dámské šperky, náhrdelníky a náramky.

Bronzové náramky

Bronzové náramky

Kdo a proč tyto předměty ukryl na jedno místo v zemi, mohou archeologové jen zkusit hádat. „Můžeme předpokládat, že jejich vlastník byl napaden nebo se cítil v ohrožení a uložil je do země v naději, že si je jednoho dne vyzvedne, až se vrátí. Nicméně byl zabit, anebo se z jakýchkoli jiných důvodů nevrátil, a poklad tam tak zůstal,“ naznačuje Simonjan. Podle něj jde o tak vzácné předměty, že by měly být vystaveny nejen v Arménii, ale i v předních světových muzeích. Předběžně o to již projevila zájem petrohradská Ermitáž. Do té doby ale bude potřeba zbavit artefakty mnohasetleté koroze.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu