válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledač pirátských vraků tvrdí, že našel poklad legendární lodi Whydah Gally

Hledač pirátských vraků tvrdí, že našel poklad legendární lodi Whydah Gally
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Američan Barry Clifford objevil v roce 1984 vrak pirátské lodi Whydah Gally. Po více jak třiceti letech nyní tvrdí, že je na stopě i jejímu pokladu.

Simona Knotkova 30. dubna 2017

Barry Clifford tvrdí, že společně se svým týmem na místě potopení vraku lokalizoval množství kovu. Podle něj se jedná o poklad v minimální hodnotě 400 tisíc mincí, který měli po sobě piráti údajně zanechat.

„Možná se nacházíme na konci duhy,“ tvrdí nadšený podmořský hledač.

Archeologové a historikové jsou k jeho prohlášením však skeptičtí. „Spousta tvrzení Barryho Clifforda by bylo velmi vzrušujících, kdyby se daly ověřit fotografiemi nebo vědeckými důkazy. Takhle jsou to jen řeči,“ míní kupříkladu Paul Johnston, správce Smithsonian’s National Museum of American History ve Washingtonu D.C.

Jiní jsou názoru, že celá existence pokladu je založená pouze na tvrzeních přeživších pirátů, a tudíž pravděpodobně i smyšlená. Na to však Clifford namítá: „Proč by před soudem lhali o nakradeném majetku? Věděli, že budou oběšení.“

Jednasedmdesátiletý hledač strávil hledáním pokladu tři desetiletí. Je si však vědom toho, že průzkum oblasti potrvá ještě dlouho a konečného nálezu pokladu se možná ani nedožije. „Bylo by úžasné, kdyby se všechno stihlo, ale za mého života se to asi už nestane. Archeologie je pomalá práce, pokud ji děláte správně.“

Whydah Gally, bývalá otrocká loď, se potopila u pobřeží Cape Codu v roce 1717. Na vině byla bouře, která s sebou vzala životy celé posádky kromě dvou námořníků. Mezi 143 obětmi byl také kapitán lodi, osmadvacetiletý Samuel Bellamy, který se do dějin zapsal jako nejbohatší pirát všech dob.

Barry Clifford objevil vrak lodi v roce 1984. Množství nalezených předmětů včetně repliky plavidla je nyní vystaveno v muzeu v Cape Cod, Massachusetts.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu