Hlava sochy Panny Marie přežila výbuch jaderné bomby v Nagasaki

Hlava sochy Panny Marie přežila výbuch jaderné bomby v Nagasaki | zdroj: atlasobscura.com


Hlava Panny Marie z Urakami přežila výbuch jaderné bomby

TÉMATA: sochy | druhá světová válka | atomová bomba | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 08. 2017 | 08:00

Když 9. srpna vybuchla nad japonským městem Nagasaki atomová bomba svržená z amerického bombardéru, byla zničena nejen velká část města, ale v troskách také skončila křesťanská katedrála Urakami. Ovšem bombardování jako zázrakem přežila dřevěná hlava Panny Marie. Ta se od té doby stala poutním místem a mementem tragédie pro příští generace.

Od 17. až do 19. století bylo v Japonsku křesťanství zakázáno. Místní malá komunita křesťanů byla vystavena všemožným útlakům a musela praktikovat své náboženství tajně. Když byl pak zákaz v 19. století zrušen, křesťané v Nagasaki z vděčnosti postavili katedrálu Urakami. Byla postavena na místě, kde se v předchozím období konaly ponižující výslechy křesťanů. Chrám byla největší křesťanská stavba ve východní Asii. 

Druhá světová válka ovšem tento unikátní kostel přeměnila v ruiny. Když vybuchla atomová bomba, uvnitř chrámu se zrovna nacházelo 30 věřících a dva kněží. Všichni okamžitě zahynuli. Byla to ohromná ztráta pro místní křesťanskou komunitu. Jedním z mála objektů, který zkázu přežil, byla hlava dřevěné sochy Panny Marie. 

Když byla postavena nová katedrála, hlava v ní byla umístěna ve speciální kapli. Jednou za rok je na výročí svržení atomové bomby vynesena před chrám, aby všem poutníkům připomněla strašlivou zkázu, kterou válka křesťanské obci a všem obyvatelům přinesla.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 08. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu