válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitlerův nejlepší špion Gehlen dostal nacisty za pomoci CIA na svobodu

Hitlerův nejlepší špion Gehlen dostal nacisty za pomoci CIA na svobodu
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Reinhard Gehlen měl velké štěstí, když se na konci války vzdal Spojencům. Ti totiž nacistického arcišpiona nezastřelili, naopak dostal možnost dále vést tajnou službu poválečného Německa. A získal tak možnost osvobodit spousty válečných zločinců z řad nacistů.

Tomáš Chalupa 12. června 2021

Pro mnohé Němce nebylo ukončení války 8. května 1945 důvodem k oslavám. Mnoho nacistů se ušpinilo válečnými zločiny, mnozí se právem obávali zúčtování a soudů, pro spoustu z nich to byl v podstatě konec světa i života. Ne tak pro Reinharda Gehlena. Ten měl už tehdy plán, jak zajistit nejen své přežití, ale i přežití mnoha nacistů, kteří by jinak skončili špatně. Chtěl zachránit z Třetí říše vše, co bylo možné.

Gehlen byl na počátku 30. let vojákem, který se dostal jako důstojník do generálního štábu. Tam si všimli jeho výjimečného organizačního talentu, ale také paměti na lidi a obličeje a celkově velmi bystrého intelektu. Takový voják by na štábu mrhal svými schopnostmi, a tak v roce 1942 dostal velení nad útvarem s názvem Fremde Heere Ost (česky Zahraniční armády východ). Byla to špionážní organizace zaměřená primárně na Sovětský svaz. Gehlen plnil své úkoly dobře a jeho organizace se činila. Už tehdy však Gehlen myslel na jednu věc – Německo válku nakonec prohraje.

Thumbnail # Ericha Honeckera donutila odstoupit tajná služba Stasi
Mohlo by Vás zajímat:

Ericha Honeckera donutila odstoupit tajná služba Stasi

Posílal do Berlína zprávy, které ukazovaly na toto nebezpečí a celkové selhávání německých vojsk tváří v tvář nepříteli, který neslábl, ale naopak sílil. Hitlera Gehlenovy zprávy rozčilovaly a prohlašoval o něm, že je defétista. V roce 1945 už ale bylo jasné, že Gehlen měl pravdu. Zatímco se kolem Hitlera vše hroutilo, Gehlen kopíroval každý svazek nebo dokument týkající se Sovětského svazu a jeho armády. Vše pak zahrabal v 52 kovových válcích, které obsahovaly mikrofilmy. Mimořádně cenné mikrofilmy, obsahující veškeré zpravodajské informace za šest let války. Pak svým mužům nařídil čekat a v poklidu se vzdát postupujícím Spojencům.

Thumbnail # Z farmáře se vyklubal jeden z největších špionů druhé světové války
Mohlo by Vás zajímat:

Z farmáře se vyklubal jeden z největších špionů druhé světové války

S americkým velitelem pak udělal obchod. Předá mu svůj zpravodajský poklad výměnou za to, že bude dál pokračovat ve své práci a shromáždí další informace o Sovětech. Američané souhlasili a umožnili mu vybudovat Gehlenovu organizaci, novou tajnou službu Německa, které bylo nyní v troskách. Organizace měla velké pravomoci, působila jak v americké, tak sovětské části Německa.

Zatímco americká zpravodajská komunita byla se spoluprací spokojená, vojáci z armády by nejraději Gehlena i další nacisty postříleli. A Gehlen skutečně dostal do svých služeb spoustu nacistů. CIA nakonec jeho organizaci vzala přímo pod svá křídla. Nikdo ale Gehlena příliš nekontroloval, ten tak sledoval své vlastní cíle, které spočívaly především v ochraně nacistů, kteří se ukrývali. Pomáhal jim dostat se do bezpečí, zejména do Jižní Ameriky. To vše ze zdrojů samotné CIA. Americká tajná služba tak platila nákladné útěky nejméně 5000 nacistů.

I v CIA postupně rostla nedůvěra ke Gehlenovi, ale touha zasadit pořádný úder Sovětům byla ještě větší. Gehlenovi agenti a informátoři na východě dokázali přinášet cenné informace. Gehlen uspěl tam, kde CIA selhala, a proto jeho existenci dále kryla a tolerovala. Gehlen si ovšem často vymýšlel, krmil CIA smyšlenými nebo neověřenými historkami, neustále přinášel šokující informace, čímž zvyšoval vlastní hodnotu. Šokovaným Američanům například tvrdil, že sovětský jaderný program je v pokročilé fázi a Sověti jsou v této oblasti daleko před USA. Vyděšení Američané byli najednou rádi, že mají někoho, kdo jim zavčas podá takové zasvěcené informace.

V roce 1956 byla založena oficiální západoněmecká tajná služba Bundesnachrichtendienst, v jejímž čele stál samozřejmě Gehlen. Služba ale byla od počátku prolezlá dvojitými agenty, kteří pracovali pro Sověty, celkově byla služba pro Západ naprosto nedůvěryhodná. Mezi dvojitými agenty byl i Gehlenův zástupce Heinz Felfe. Po sérii skandálů byl Gehlen z funkce šéfa služby odvolán.

Thumbnail # Jmenuji se Popov, Dušan Popov. Postavu Bonda napsal Fleming podle skutečného agenta
Mohlo by Vás zajímat:

Jmenuji se Popov, Dušan Popov. Postavu Bonda napsal Fleming podle skutečného agenta

I tak mohl být Gehlen se svým životem a dílem spokojen. Zatímco jiní vysoce postavení nacisté skončili na popravišti nebo hnili v celách, on žil dál svou prací a vybudoval novou tajnou službu. Měl klidné stáří, byl pod ochranou vlády a v jeho minulosti, přestože byla dobře známá, neměl chuť nikdo pátrat. Zemřel v poklidu v roce 1972.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu