válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitlerův bar z jeho luxusní jachty jde do dražby

Hitlerův bar z jeho luxusní jachty jde do dražby
Zdroj: profimedia.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Bar vypadá nádherně, má tvar glóbusu a pochází z Hitlerovy osobní jachty Aviso Grille. Ta šla do šrotu v roce 1951, ale předtím z ní byl vytažen velký bar, který nyní jde do dražby.

Tomáš Chalupa 21. října 2020

Bar, k němuž patřilo i pět barových stoliček, byl součástí jednoho venkovského domu v Marylandu a zůstal nedotčený téměř 70 let. Syn původního kupce jej uchovával v suterénu domu jako kuriozitu. „Bar se příhodně podobá světu, který Hitler doufal dobýt!“ uvedla aukční síň Alexander Historical Auctions ve svém prohlášení. Ta stanovila vyvolávací cenu na 75 000 dolarů, konečná cena by podle odhadů mohla být až trojnásobná. Z pěti stoliček je originální už jen jedna, zbylé byly poškozeny a nahrazeny přesnými replikami.

Thumbnail # Nahlédněte do útrob Hitlerových velitelství a odhalte jejich tajemství
Mohlo by Vás zajímat:

Nahlédněte do útrob Hitlerových velitelství a odhalte jejich tajemství

V dobách míru trávil Adolf Hitler na palubě jachty Aviso Grille často dvě až tři noci a hostil tu Benita Mussoliniho a přední nacistické pohlaváry jako Hermanna Göringa nebo Josepha Goebbelse. Podle aukční síně kapitán lodi tvrdil, že Hitler na palubě pilně popíjel, a také vzpomínal na jeden jeho výbuch zlosti, kdy kopl do právě otevřené láhve se šampaňským. O Hitlerovi se přitom tradovalo, že byl zapřisáhlý abstinent.

Po vypuknutí druhé světové války se loď stala součástí německého válečného loďstva a sloužila nejprve jako minonoska v Baltském moři, později jako velitelské plavidlo pro oblast Norska.

Thumbnail # Rybářská výzbroj zločineckého páru jde do dražby
Mohlo by Vás zajímat:

Rybářská výzbroj zločineckého páru jde do dražby

Jak se vlastně unikátní bar dostal do USA? Po válce loď nejprve koupil kanadský byznysmen, který ji později prodal libanonskému investorovi. Ten zakoupil plavidlo jako předmět spekulace a hodlal je prodat egyptskému králi Farúkovi, který o loď projevil zájem. Obchod už byl téměř uzavřen, ale izraelští sabotéři dokázali Aviso Grille poškodit minami. Ty sice loď nepotopily, ale musela do opravy, a Farúk pak z celého obchodu vycouval.

Loď nechtěla koupit ani libanonská firma Arida, která zprostředkovávala nákupy pro libanonské námořnictvo. Plavidlo zkrátka nikdo nechtěl, takže nakonec bylo odtaženo do New Yorku, kde kotvilo bez zájmu nejméně dva roky. Pak se z něj sice nakrátko stala turistická atrakce, ale nakonec skončilo ve šrotu. Ještě před tím ale na loď pořádali doslova nájezdy lovci suvenýrů a zřejmě tehdy byl odtud odnesen i Hitlerův bar. Další odcizenou věcí byla sada pro rychlou infuzi krve, která nakonec skončila v muzeu v Leedsu.

Další články

Zavří­t reklamu