Umění bylo vždy velkou vášní Adolfa Hitlera

Umění bylo vždy velkou vášní Adolfa Hitlera | zdroj: creativelife.cz


Hitlerovy obrazy nejsou nic moc, přesto se prodávají za balík

TÉMATA: hitler | umění | německo | obrazy | adolf hitler

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 05. 2015 | 12:00

Rozpoutal největší válečný konflikt všech dob, posílal miliony lidí na smrt, nenáviděl Židy, trpěl záchvaty nekontrolovatelné zuřivosti, ale byl to také umělec. Ne příliš úspěšný, ale v dnešní době je o jeho obrazy mimořádný zájem.

Před třemi lety například dražili na Slovensku Hitlerův obraz Mořské nokturno. Vyvolávací cena byla kolem 250 000 korun. Další obraz, Tajné setkání z roku 1915, vydražila aukční síň Darte za 10 200 eur. Současná cena jeho děl mnohonásobně přesahuje jejich původní hodnotu a nejspíš ani neodpovídá uměleckým kvalitám. Podstatný je zde hlavně autor. „Všichni ho známe jako despotu, ale v době, kdy tyto obrazy tvořil, nevěděl, že se jím stane. Toužil být umělcem,“ říká majitel slovenské aukční síně Darte Jaroslav Krajňák. Škála Hitlerových uměleckých děl byla poměrně pestrá. Hitler maloval domy, krajinky, portréty, ale i tvořil i reklamní plakáty na obuv, na leštidla na boty, kosmetiku a spodní prádlo. Používal nejčastěji olej, tuš a vodové barvy.  

Hitler skutečně velmi toužil po umělecké dráze, ale Vídeňská akademie výtvarného umění ho dokonce třikrát nepřijala pro nedostatek talentu. Hitler tak byl umělec samouk. Často o sobě tvrdil, že je něco jako frustrovaný umělec a že umění bylo vždy jedním z jeho hlavních zájmů v průběhu celého jeho života. Reprodukci svých děl ovšem po roce 1938 zakázal.

„Měl špetku talentu, alespoň v kreslení budov, ale v oblasti techniky byl samouk a jako většina amatérů začínal malováním jednoduchých krajinek,“ hodnotí Hitlerovo umělecké dílo kniha Hitler a síla estetiky od Frederica Spotta. Ať už byla umělecká hodnota jeho děl jakákoliv, je škoda, že nad jeho uměleckými sklony nakonec převážily jiné zájmy jako systematické vyvražďování Židů a dobývání okolních zemí. Svět tak mohl mít o jednoho průměrného umělce navíc, ale zato o jednoho šíleného diktátora a světovou válku méně. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 05. 2015 | 12:00

Zavří­t reklamu