Jedna z animací ukazující, jak měl tank Landkreuzer vypadat

Jedna z animací ukazující, jak měl tank Landkreuzer vypadat | zdroj: warhistoryonline.comn


Hitlerovo megalomanství: Krysa, co měla vážit 1000 tun!

TÉMATA: tanky | druhá světová válka | německo

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 04. 2015 | 11:00

Krysa je malé a hbité zvíře. Tank Landkreuzer p. 1000 Ratte byl koncept největšího tanku světa, jehož parametry se vymykaly všemu, co kdy bylo na světě sestrojeno. Tank nebyl ani malý, ani hbitý, byl tak velký, že existují vážné pochybnosti, zda vůbec mohl fungovat. Nikdy se to nedozvíme, protože nakonec nebyl postaven.

Celé to monstrum se nezrodilo v Hitlerově hlavě, ale u ředitele zbrojovky Krupp Edwarda Grotteho. Toho při konstrukci supertěžkého tanku Maus (Myš) ho napadla myšlenka postavit opravdový kolos, vedle kterého by Maus vypadal skutečně jako myš. Návrh představil Hitlerovi a jak se dalo čekat, vůdce byl nadšen a okamžitě dal  stavbě monstra zelenou.

Jenže od prvotního návrhu k prvnímu vyrobenému kusu vede nesmírně dlouhá cesta. Tak o hmotnosti 1000 tun pojmenovaný Landkreuzer, tedy něco jako pozemní křižník, byl totiž skutečně kombinací tanku a lodě. Grote se totiž původně specializoval na ponorky, a tak do projektu zahrnul několik námořních prvků. Jako hlavní výzbroj Grote navrhl umístit na tank námořní děla ráže 280mm, jaké mají bitevní lodě. Motory MAN, které měly tvořit pohonnou jednotku, byly využívány na německých ponorkách. Pancéřování bylo obdobné jako na válečných lodích. Celé pětatřicet metrů dlouhé monstrum mělo obsluhovat přes dvacet mužů.

Celý projekt byl pouze na papíře, když ministr průmyslu Albert Speer rozhodl, že se nic takového stavět nebude, protože v roce 1943 kapacity Německa už na takový experimentální gigant nestačí. Fronta potřebovala tisíce klasických tanků a děl, a ne jeden megalomanský projekt. Přesto se spekuluje, že z tanku byla postavena dělostřelecká věž, kterou pak Němci samostatně použili k obraně pobřeží. Neexistuje pro to jediný důkaz, navíc je pochybné předpokládat, že by Němci zahájili stavbu tanku od dělové věže.

Přestože Hitler napřed nechtěl Speerovo doporučení zastavit projekt schválit, nakonec souhlasil a zřejmě udělal dobře. Vojenští odborníci se vesměs shodují, že obří tank by sice měl zdrcující palebnou sílu a byl by neohrozitelný tanky a běžnými protitankovými děly, jeho mobilita a spolehlivost by byly limitujícím faktorem. Jak by se tank například dostal přes řeku, když neexistoval most, který by ho unesl? Využití v klasických tankových bitvách bylo také velmi sporné, a tak mohl mít Ratte stejný osud jako německá superděla, která za celou válku vystřelila jen párkrát.   

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 04. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu