válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitlerovi byli slušnou americkou rodinou. Jejich život se navždy změnil po 2. světové válce

Hitlerovi byli slušnou americkou rodinou. Jejich život se navždy změnil po 2. světové válce
Zdroj: amusingplanet.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Když se vysloví jméno Hitler, každý si představí démonickou osobnost z historie. Na světě existují ale i "dobří Hitlerové". A kvůli stejnému příjmení s německým diktátorem občas zažívají velmi krušné chvilky.

Simona Knotkova 27. června 2019

První projížďka městem Circleville v americkém státě Ohio může neznalému návštěvníkovi přivodit menší šok. Cesty, rybník, park nebo dokonce hřbitov – to všechno zde nese jméno Hitler. Není se ale třeba obávat, že se člověk náhle ocitl na místě, kde je propagace nacismu povolená a lidé zde vzdávají hold jedné z nejzrůdnějších osobností novodobé historie. Huber-Hitler Road, Hitler Park či Hitler-Ludwig Cemetery ve skutečnosti upomínají na úplně jiné Hitlery, „ty dobré“, kteří dali v 18. století základ tamní komunitě.

George Hitler, Susannah Gay a jejich jedenáct děti byli jednou z prvních rodin Circleville. Do ohijského okresu Pickaway se přestěhovali v roce 1799 a podle dochovaných záznamů se jednalo o slušné a čestné občany. Jak děti stárly a zakládaly si své vlastní rodiny, Hitlerovi se rozrůstali. A svému jménu dělali čest. Dva ze synů George Hitlera se stali úspěšnými zemědělci. Jeho vnuk Nelson vlastnil množství půdy, v lokalitě finančně podporoval vzdělání a zasloužil se o postavení hřbitova, na kterém je dnes pohřbeno osmnáct Hitlerů. Gay Hitler, syn George Washingtona Hitlera, byl pro změnu doktorem a více než dvacet let se staral o zuby místních obyvatel. A tak bychom mohli pokračovat dál. Situace se ale změnila s příchodem 30. let minulého století.

Jak už víte, na druhém konci světa přišel k moci muž se stejným příjmením a rozpoutal světový konflikt. Na kdysi vážené členy společnosti se ostatní rázem začali dívat skrze prsty. „Moji rodiče si během války dost vytrpěli. Museli si i změnit telefonní číslo,“ vypráví kupříkladu George Hitler mladší. Jiný příslušník rodu se svěřil, jak byl ředitelem společnosti, ve které pracoval, požádán, aby si změnil jméno. To odmítl. Přejmenování městských částí požadují ostatně i někteří obyvatelé Circleville.

O Hitlerech dnešního světa natočil v roce 2014 dokument „Meet The Hitlers“ německý tvůrce Matt Ogens. „Na vysoké jsem měl kolegyni, která si vzala Hitlera. Pamatuju si, jak jsem je navštívil a měli to napsané na zvonku. Dostával jsem od nich vánoční pohlednice se vzkazem ‚Veselé Vánoce přejí Hitlerovi!‘. Bylo na tom prostě něco zvláštního. Přimělo mě to přemýšlet, jaké to asi je vyrůstat s takovým jménem. Jak to ovlivňuje váš život,“ sdělil filmař.

Zajímavostí přitom je, že sám Adolf Hitler nebyl Hitler. Jeho otec ve skutečnosti nesl příjmení Hiedler, které však bylo z neznámých důvodů v matrice zkomoleno na Hitler.

Další články

Zavří­t reklamu