D-ration bar neboli tabulka čokolády poslední záchrany byla odporná, ale zachraňovala životy.

D-ration bar neboli tabulka čokolády poslední záchrany byla odporná, ale zachraňovala životy. | zdroj: warhistoryonline.com


Hitlerova tajná zbraň: totálně nechutná čokoláda Hershey

TÉMATA: usa | druhá světová válka |

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 06. 2015 | 13:00

Američané dlouho přemýšleli nad tím, jak zajistit svým vojákům potravu, respektive dostatek kalorií, aby mohli bojovat i v situacích, kdy přísun normální vojenské stravy nebyl možný. Jednotky v obklíčení, daleko za nepřátelskými liniemi, piloti po havárii, ti všichni měli neocenitelného a také mimořádně nechutného spojence – čokoládu Hershey.

Bylo potřeba vymyslet jídlo, které by bylo lehké, snadné na přepravu, energeticky vydatné. Volba byla jasná, bude to čokoláda. Čokoládovna Hershey Chocolate Company byla už v roce 1937 požádána americkou vládou, aby vytvořila čokoládu splňující 4 hlavní kritéria: tabulka bude vážit maximálně 113 gramů, bude mimořádně energeticky vydatná, odolná proti teplému počasí a bude chutnat alespoň o trochu lépe než rozvařená rajčata. Podle vojáků výsledný produkt zvaný jako D-ration bar nesplňoval minimálně poslední jmenovanou podmínku. Chuť této nouzové čokolády byla všechno jiné jen ne čokoládová, a prakticky se tak nedala jíst. 

Tabulky byly příliš tenké na to, aby je bylo možné vyrábět strojově, a tak se musely dělat ručně. Ingrediencemi byly čokoláda, cukr, kokosové máslo, sušené mléko a ovesná mouka. Jenže cukr byl použit jen proto, aby zamaskoval hořkou chuť černé čokolády. Tabulka byla extrémně hutná, aby vydržela i v teplém počasí a nerozpouštěla se, což vedlo k tomu, že byla tvrdá a nešla vůbec kousat. Dala se pouze cucat. Někteří vojáci se ji snažili nakrájet na malé kousky a používat jako žvýkačku, ale ani to příliš nepomáhalo. Ač to americká vláda nechtěla připustit, mnoho tabulek čokolády skončilo jednoduše v koši. Vojáci byli ochotní jíst vše, jen ne tuhle prapodivnou hmotu. Čokoládě se přezdívalo posměšně Hitlerova tajná zbraň.  Nicméně zachránila životy i mnoha lidem. Piloti, kteří spadli uprostřed Pacifiku, mohli jen s touhle tabulkou přežít několik dní nebo i týdnů. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 06. 2015 | 13:00

Zavří­t reklamu