válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitlerova biologická válka: Spojenci se obávali, že Němci použijí smrtící bakterie

Hitlerova biologická válka: Spojenci se obávali, že Němci použijí smrtící bakterie
Zdroj: gizmodo.com

Ve spisku Hitlerova bakteriologická válka z roku 1941, jehož autorem byl tehdejší odborník na biologické zbraně Oskar Hartmann, se píše, že Hitler má kapacity i technologie potřebné k tomu, aby mohl shodit z letadel bomby naplněné nebezpečnými viry a bakteriemi. Chtěl Hitler opravdu rozpoutat biologickou válku?

Tomáš Chalupa 30. března 2018

Spiskem se za války velmi intenzivně zabývala i americká FBI, která informace v něm brala velmi vážně. Jako zdroj nákazy Hartmann uváděl bomby shazované z letadel na civilní obyvatelstvo. Přestože nic podobného nikdy do té doby nezkusil, Hartmannovo varování bylo bráno jako reálná hrozba. Ostatně i další materiály, které vznikly přímo v nacistickém Německu, ukazovaly na to, že nacisté o této možnosti minimálně uvažovali. Už v roce 1939 psal německý Armádní žurnál o tom, že je potřeba se zabývat možnostmi na kultivaci smrtících virů, které by byly roznášeny mezi civilní obyvatelstvo Francie a Velké Británie. Je zajímavé, že ve všech dokumentech či úvahách o použití biologických zbraní se vždy hovořilo o útoku na civilní obyvatelstvo ve velkých městech. Použití proti bojovým jednotkám na frontě se vůbec nezvažovalo, biologické zbraně byly považovány za nástroj decimace civilistů.

Podle německých úvah měla bakterie splňovat několik kritérií. Mělo být možné ji uměle množit ve velkém množství a také skladovat pro pozdější použití. A bakterie měla být extrémně nakažlivá, s krátkou inkubační dobou. Ovšem je potřeba říct, že Němci nic takového nikdy nevyvinuli. Hitler měl totiž k biologickým zbraním odpor a vůbec neuvažoval o jejich vývoji. Naopak byl přesvědčen (a v tom se nemýlil), že Spojenci mají k dispozici bakteriologické zbraně a mohli by je použít. Chtěl, aby jeho vědci vyvíjeli protilátky proti tomuto případnému útoku. Němci kvůli tomu prováděli nehumánní a barbarské experimenty na vězních v koncentračních táborech. Celý německý program výroby biologických zbraní tak existoval v hlavách některých německých vojáků a vědců, od kterých pak čerpaly západní tajné služby. Strach na obou stranách byl velký, a to dost možná způsobilo, že k útoku bakteriemi se žádný stát na Západě neodhodlal.

Další články

Zavří­t reklamu