Georg Elser byl velmi blízko tomu, zabít Adolfa Hitlera. Nakonec sám zaplatil životem.

Georg Elser byl velmi blízko tomu, zabít Adolfa Hitlera. Nakonec sám zaplatil životem. | zdroj: warhistoryonline.comn


Hitlera dělilo od smrti 13 minut, válka by nikdy nebyla

TÉMATA: hitler | německo | atentáty

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 08. 2015 | 08:54

Na Hitlera bylo zorganizováno i provedeno mnoho atentátů. Jen málokteré měly opravdu šanci na úspěch. Jeden se podařit mohl, ovšem Hitlera zachránilo počasí, nebo možná Prozřetelnost, ve kterou věřil. Atentátníka pak čekalo peklo na zemi.

Georg Elser byl obyčejný truhlář, který si na živobytí vydělával ve Švýcarsku. Byl sice zapálený komunista, ale zároveň stranu kritizoval, že nijak nečelí vzestupu nacismu v Německu. Rozhodl se vzít osud Německa i celé Evropy do svých rukou. Začal pečlivě pomalu sbírat vše potřebné pro výrobu bomby. Časovače, roznětky, střelný prach, to vše se mu podařilo získat ve Švýcarsku v továrně, kde pracoval. 

Postupoval systematicky dál. Věděl, že Hitler bude v Mnichovské pivnici řečnit u příležitosti pivního puče. Odjel tedy do Mnichova a prozkoumal důkladně celou pivnici. Našel místo, které bylo vhodné pro umístění podomácku vyrobené bomby. Za pódiem byl sloup, do kterého se dala umístit bomba. V Mnichově pobýval téměř měsíc, vyráběl bombu a jednoho dne se těsně před zavírací hodinou dostal dovnitř a umístil bombu. Byla načasována tak, aby vybuchla v den a hodinu, kde měl na pódiu mluvit Hitler. Počkal do rána a pak zmizel zadním vchodem pro zaměstnance.

Když nastal 6. listopad 1938 silně pršelo. Elser to nevěděl, protože už byl z Mnichova pryč, skrýval v Kostnici na hranici se Švýcarskem. I kdyby v Mnichově byl, netušil by, že právě počasí překazilo jeho dokonalý plán. Hitler se totiž chtěl z Mnichova do Berlína vracet letadlem, ale pro špatné počasí bylo letiště uzavřeno a tak bylo rozhodnuto, že Hitler pojede zpět vlakem. Ten jel o půl hodiny dříve, než mělo odlétat letadlo. Projev v Mnichovské pivnici tedy Hitler zkrátil a odešel zhruba o třináct munut  dříve, než bylo v plánu. Když Elserova bomba vybuchla, Hitler už seděl ve vlaku. Na místě byli 3 mrtví a přes padesát zraněných. Pokud by Hitler neskončil dříve, byl by téměř jistě mezi mrtvými a osudy Evropy by vypadaly úplně jinak.

Takhle vypadaly zle osudy především Elsera. Tomu se totiž nepodařilo v Kostnici přejít hranice do Švýcarska. Byl zadržen a uvězněn. Brzy z něho Němci dostali doznání, že on byl atentátníkem. Prý ho kvůli tomu nejen mučili, ale dokonce i podrobili hypnóze. Ale důkazů na něj měli celou řadu, Elser se nechal chytit s kleštěmi, rozbuškou a pohlednici Mnichovské pivnice v kapse. Skončil v koncentračním táboře Dachau. Měsíc před koncem války ho tam zastřelil důstojník SS.

V Kostnici má Elser památník, v Mnichově je po něm pojmenována ulice a v německém pořadu Naši nejlepší byl zvolen na 97 místě mezi 300 nejlepšími Němci.    

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 08. 2015 | 08:54

Zavří­t reklamu