válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitlera chtěli v Jihlavě vyhodit do povětří. Gestapo atentát zmařilo

Hitlera chtěli v Jihlavě vyhodit do povětří. Gestapo atentát zmařilo
Zdroj: Archiv Muzea města Brna
+ 6 fotek+ 7 fotek

Den po vyhlášení protektorátu Čechy a Morava měl nacistický vůdce Adolf Hitler navštívit Jihlavu a řečnit před tamní radnicí. Na doporučení gestapa se plánované návštěvě města obloukem vyhnul, neboť byl varován, že mu tam hrozí atentát.

Václav Pokorný 20. května 2019

Převážně německá Jihlava měla být po Praze prvním městem, kam Adolf Hitler hodlal po obsazení Čech, Moravy a Slezska zavítat. Zvěst o připravované návštěvě se rychle rozkřikla a mnoho Němců si tuto návštěvu nechtělo nechat ujít. „K poledni se oznamuje z Jihlavy, že tam odpoledne přijede vůdce. V okamžiku se šíří zpráva po vsi a lidé se shromažďují ve svátečním oděvu. Navzdory zasněženým cestám – místy je až po kolena sněhu – se dávají na cestu k Jihlavě. Nadšení Němci chtějí vidět vůdce,“ zaznamenal tehdy Augustin Siegl v kronice Německé Vyskytné.

Nadšení však brzy vystřídalo velké zklamání. Hitler nepřijel. Někteří jihlavští Češi se pak Němcům posmívali. „Dorty, které jste upekli na uvítanou, budete jíst několik dní. To vám ztvrdnou, než Hitler přijede podruhé,“ smáli se jim.

Z dobového filmového týdeníku o führerově návštěvě a jeho příjezdu na Pražský hrad je patrné, že Hitler měl v úmyslu Jihlavu opravdu navštívit. Na záběrech je vidět jihlavské náměstí (už přejmenované na Adolf-Hitler-Platz) plné lidí, ozdobená radnice, kostel svatého Ignáce, kostel svatého Jakuba a rovněž nakupující voják na tržnici pod Kreclem. Kameraman byl tedy poslán do Jihlavy, aby vůdcův příjezd natočil. V týdeníku pak navazovaly záběry Hitlera v Brně ze dne 17. března 1939.

Proč ale Hitler do Jihlavy nedorazil? Jeho příjezd místní Němci čekali už 16. března a poté následující den v celé slávě, včetně tradičních kostýmů z hornického průvodu. Připraveny byly i slavnostní pohlednice a poštovní razítka s nápisy „der Führer in Iglau“. Veškeré přípravy byly ale marné. Hitler se na poslední chvíli návštěvě Jihlavy vyhnul, když byl gestapem varován, že by mohl přijít o život.

O tom, že Hitlerovi hrozí v Jihlavě nebezpečí, věděli Němci již o dva dny dříve po zatčení Jana Appelfelda, sekretáře komunistické strany v Jihlavě. Po intenzivních výsleších se Appelfeld přiznal, že měl v Jihlavě připravovat atentát na Adolfa Hitlera. Nálož měl umístit v jihlavských katakombách do větrací šachty pod slavnostním pódiem, postaveným před jihlavskou radnicí. Vchod do katakomb byl na okraji náměstí nedaleko kostela svatého Ignáce.

Během výslechů bylo dále zjištěno, že se v jihlavském Grand hotelu za účelem finanční sbírky na přípravu atentátu na Hitlera setkali židovští obchodníci. Byl sepsán seznam, kolik a kdo poskytl peněz. Poslíček hotelu tuto listinu našel a odevzdal. Následovaly domovní prohlídky u podezřelých. Gestapem byli posléze zatčeni další aktéři – Dr. Pleva, Adolf Riesenfeld, a Hermann Grünfeld. Zadržení byli společně odvezeni do pražské Pečkárny. Appelfeld byl pak převezen do věznice na Pankráci. Po dlouhých výsleších přiznal, že mu jihlavští Židé nabídli milion korun, a Pleva, Riesenfeld a Grünfeld byli jen prostředníci. V Praze byl v souvislosti s tímto případem zatčen také lékárník Rudolf Boes.

O tom, zda byl Appelfeld donucen k falešnému přiznání, se vedou spekulace. Ve hře je totiž také varianta, že příprava atentátu byla zinscenovaná samotnými nacisty jako součást německé propagandy, která měla ospravedlnit připravované útoky proti Židům a komunistům. Ty na sebe nenechaly dlouho čekat. V noci na 29. března 1939 Němci rozbili v Jihlavě 21 výloh židovských a českých obchodů. Během následující noci byla zapálena synagoga. Jeden ze žhářů pak napsal oslavnou báseň na tento paličský čin.

Další články

Zavří­t reklamu