Vůbec první biografie Adolfa Hitlera byla zřejmě napsána právě jím, přirovnával se v ní k Ježíšovi.

Vůbec první biografie Adolfa Hitlera byla zřejmě napsána právě jím, přirovnával se v ní k Ježíšovi. | zdroj: dailymail.co.uk


Hitler trpěl spasitelským komplexem, přirovnával se k Ježíšovi

TÉMATA: hitler | knihy

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 10. 2016 | 12:00

Adolf Hitler: Jeho život a projevy, to je název první biografie Adolfa Hitlera z roku 1923. Napsal jí aristokrat Victor von Koerber a přináší mnoho zajímavých detailů o budoucím pánu Evropy. Jenže nyní se ukazuje, že si možná onen životopis napsal Hitler sám.

Profesor Thomas Weber z univerzity ve skotském Aberdeenu se domnívá, že autorem knihy je sám Adolf Hitler. "Kniha obsahuje soubor jeho projevů a jsou v ní bizarní tvrzení, jako že je novou biblí dneška; používá slova jako 'posvátný' a 'vykoupení'. Hitlera přirovnává k Ježíši, jeho vstup do politiky srovnává s Ježíšovým  zmrtvýchvstání," říká Weber. 

Victor von Koerber nebyl podle něj skutečným autorem díla, byl tam však uveden, aby se nepoznalo, že knihu napsal sám Hitler. Weber na to přišel, když četl dopis manželky vydavatele knihy. Ta zmiňovala, že v poslední vůli její manžel tvrdil, že Koerber není autorem knihy. Hitler pouze potřeboval něčí jméno, které by nebylo spojeno s nacistickou stranou, aby mohl dotyčného vydávat za autora. 

Hitler, jak známo, sám sebe viděl jako spasitele Německa a trpěl silným mesiášským komplexem. Shromažďoval svoje spisy a projevy a napsal svůj vlastní oslavný životopis. Do celkové povahy Adolfa Hitlera tak toto tvrzení celkem zapadá, Weberovy poznatky zřejmě budou pravdivé. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 10. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu