válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitler spáchal sebevraždu, když mu Žid rozdupal jeho cylindr

Hitler spáchal sebevraždu, když mu Žid rozdupal jeho cylindr

Jen den poté, co viděl na vlastní oči hrůzy koncentračního tábora v Dachau, našel americký voják Richard Marowitz v Hitlerově mnichovském bytě vůdcův černý cylindr. V záchvatu zuřivosti jej rozdupal až na placku. Když se uklidnil, nasadil si pomačkaný klobouk na hlavu a napodoboval slavného komika Charlese Chaplina, který Hitlera v roce 1940 grandiózně zesměšnil ve slavném filmu Diktátor.

Konny 2. září 2014

Marowitz nedávno zemřel v nemocnici pro veterány v americkém městě Albany ve věku 88 let. Za druhé světové války sloužil jako průzkumný zvěd ve 42. pěchotní divizi a patřil mezi první americké vojáky, kteří dorazili do koncentračního tábora v Dachau. Tam na vlastní oči spatřil hromady mrtvol a na kost vyhublé vězně, kteří sotva žili.

Druhého dne se svou jednotkou vtrhl tehdy devatenáctiletý Newyorčan židovského původu do Hitlerova apartmánu v Mnichově. Když prohledával führerovu skříň, našel na polici cylindr s iniciálami A. H. na podšívce. Mrskl s kloboukem o zem a několik minut po něm zuřivě skákal. „Přísahám, že jsem v něm viděl jeho tvář,“ řekl v jednom ze svých rozhovorů pro noviny.

Psal se 30. duben 1945 a Hitler v ten den zrovna spáchal v berlínském bunkru sebevraždu. „Jak se dozvěděl, že židovský mladíček rozšlapal jeho oblíbený klobouk, vzal si život,“ vtipkoval později Marrowitz. Klobouk si ponechal a přivezl jej do Států. Brával si ho pak na přednášky a besedy, na nichž lidem vyprávěl o svých válečných zážitcích a holokaustu. O unikátní válečné trofeji byl v roce 2003 natočen i dokumentární film „Hitler’s hat“.

Na otcovo přání věnuje rodina klobouk muzeu,“ sdělil deníku The Associated Press veteránův syn Larry.

Hitler cylindry nenosil rád. Líp se cítil ve vojenské čepici. S prezidentem Hindenburgem a Hermannem Göringem v den svého jmenování říšským kancléřem (30. 1. 1933)

Další články

Zavří­t reklamu