válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitler nařídil, že generál Rommel musí spáchat sebevraždu. Poslední chvíle popsal jeho syn

Hitler nařídil, že generál Rommel musí spáchat sebevraždu. Poslední chvíle popsal jeho syn
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Byl nejpopulárnějším německým generálem, říkalo se mu Liška pouště, a přestože v Africe prohrál a dokonce nechal svá vojska na pospas osudu, byl v Německu oslavován a uznáván. Jenže po atentátu na Hitlera byl jedním z podezřelých. Vůdce se rozhodl, že Rommel musí zemřít.

Tomáš Chalupa 16. července 2015

Bylo 20. července roku 1944, když hrabě Claus Schenck von Stauffenberg dorazil do Hitlerova bunkru na poradu, s sebou měl koženou brašnu a uvnitř časovanou bombu. Kabelu umístil pod masivní stůl s mapami. Po nějaké době se vzdálil, porada už dávno běžela. Už byl pryč, když se ozval obrovský výbuch. Hitler jako zázrakem přežil, výbuch totiž ztlumila masivní noha stolu. Nezdařený atentát znamenal zlomový moment v životě Adolfa Hitlera. Přestal věřit komukoliv z generálů, začal být ještě více podezřívavý a především se rozhodl pomstít.

Krutá smrt byla určena pro Stauffenberga i další vůdčí osobnosti spiknutí. Celkem bylo popraveno na 5000 osob včetně vysokých velitelů. V podezření se ocitl i nejpopulárnější velitel wehrmachtu polní maršál Erwin Rommel. Náčelník jeho štábu Hans Speidel byl do atentátu zapleten. Pokud byl zapleten náčelník štábu, zcela jistě o tom věděl i sám velitel armády, zhruba tak uvažoval Hitler. Přímé důkazy sice chyběly, ale už delší dobu se proslýchalo, že Rommel tak úplně nevěří v konečné vítězství. Bylo rozhodnuto, že polní maršál musí zemřít. Ovšem tak, aby z toho nebyl veřejný skandál. Hitler si nepřál žádný proces ani veřejné ostouzení prominentního vojevůdce. To už by znamenalo, že zrádcem může být opravdu každý a lidé by přestali věřit komukoliv. Rommel měl zemřít, ale zůstat hrdinou.

Rommelovu synovi Manfredovi bylo patnáct let, když u nich doma 14. října 1944 v poledne zazvonili dva generálové. Byli to Wilhelm Burgdorf a Erich Maeisel. „Dnes se dozvím, jakou budoucnost mi Vůdce chystá, zda lidový soud nebo velitelský post na východě,“ řekl synovi Rommel ještě předtím, než oba důstojníci přijeli. Manfred se ho zeptal, zda by nové místo přijal. „Můj milý chlapče, náš nepřítel na východě je tak strašlivý, že vše ostatní je proti tomu druhořadé. Pokud nepřítel dobude Evropu, i kdyby jen dočasně, bude to znamenat konec všeho, pro co má smysl žít. Samozřejmě bych to přijal,“ odpověděl mu Rommel. Ovšem tyto starosti už ho trápit nemuseli. Oba generálové mu totiž přednesli jinou nabídku.

Zavřeli se s maršálem do pracovny. „Když otec vyšel po několika minutách na schodiště, měl bledý obličej. Přiškrceným hlasem mě nejprve požádal, abych ho nechal o samotě. Už jsem odcházel do svého pokoje, když ještě dodal: Musím jen říct vaší matce, že za čtvrt hodiny budu mrtev. Je hrozné být zabit vlastními lidmi. Dům je obklíčen a Hitler mě viní z velezrady. Vzhledem k mé službě v Africe mám možnost se sám otrávit. Tito dva generálové mi přinesli jed. Účinkuje během tří vteřin. Pokud to přijmu, nechají být mou rodinu, tedy i tebe. Nechají na pokoji také můj štáb,“ líčil Manfred, co mu otec tehdy sdělil.

Takové tedy bylo Hitlerovo řešení. Učinil Rommelovi prostřednictvím svých vyslanců nabídku, která se nedala odmítnout. Pokud se sám zabije, bude mu vystrojen pohřeb se všemi poctami a jeho rodina bude dál v klidu žít. Veřejnosti se řekne, že zemřel na infarkt. Pokud odmítne, bude zatčen a pak souzen tribunálem. Jeho rodina zemře, jeho majetek bude zabaven. Na jeho jméno padne navždy hanba. Bylo jasné, co si Rommel vybere.

Manfred se zeptal, zda jeho otec nabídce věří. Pak ještě krátce probírali možnost obrany. „Stejně doma nemáme prakticky žádnou munici. Je lepší, když zemře jeden člověk, než když nás postřílí všechny,“ odpověděl mu Rommel. Pak ho upozornil, že mu brzy zavolají z nemocnice v Ulmu a oznámí mu, že otec zemřel na infarkt. „Mají to promyšlené do nejmenšího detailu,“ tvrdil mu Rommel a podíval se na hodinky. Rozloučil se a odešel. Auto s eskortou vojáků SS odjelo. Za čtvrt hodiny zazvonil telefon: „Tady vojenská nemocnice Ulm…“

Rommel zemřel v autě jen několik set metrů od svého domu. Jed mu dal Burgdorf. Veřejnosti bylo oznámeno, že zemřel kvůli svým starým zraněním z Afriky. Byl mu vystrojen vojenský pohřeb se všemi poctami a Hitler dokonce vyhlásil den státního smutku.

Další články

Zavří­t reklamu