válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitler na snímku nadšeně jásá při vojenské mobilizaci v roce 1914! Byl to podvrh?

Hitler na snímku nadšeně jásá při vojenské mobilizaci v roce 1914!  Byl to podvrh?
Zdroj: Wikicommons

Uprostřed davu jásajícího nad vyhlášením války, stál muž s nápadně ulízanou patkou a planoucíma očima – teprve pětadvacetiletý Adolf Hitler. Tento snímek pořídil fotograf Heinrich Hoffmann na shromáždění na podporu války v Mnichově 2. srpna 1914. Poprvé byl využit až při volební kampani v roce 1932. Odpůrci nacismu tvrdili, že to byla jen nepovedená retuš.

Ivanhoe 2. srpna 2014

Tehdejší titulek hlásal: Adolf Hitler, muž z lidu, uprostřed davu“. Hitler a jeho osobní fotograf Hoffmann si byli vědomi, jak mocným nástrojem může být dobře pořízená fotografie. Nebo šikovná fotomontáž? Během dvaceti let Hoffman vytvořil 2,5 milionů snímků s Hitlerem, jemuž se snažil vytvořit image silného a důvěryhodného vůdce. Hofmanovy snímky se objevovaly na známkách, pohlednicích, v obrazových knihách. Díky autorským poplatkům pohádkově zbohatl.

Hoffmann prohlašoval, že Hitlera na fotografii z roku 1914, objevil náhodnou, když se mu vůdce zmínil, že se ten den zúčastnil vyhlášení mobilizace v Mnichově. Nadšený Hoffmann pak prohlédl každé políčko negativu, než našel Hitlera. „Pod lupou jsem uviděl muže s vlasy přes čelo. Ta tvář nemohla klamat – je to on,“ prohlásil tehdy.

Dlouho se nepochybovalo o pravosti snímku, až historikové prozkoumali jiné snímky z toho neblahého dne. Na nich ale muž s patkou nebyl. Hoffmanův původní negativ, který by definitivně odhalil fotomontáž, se nikdy nenašel. Jisté však je, že Hitler tam ten den byl, vstoupil do armády a válka významně zformovala jeho životní postoje. Ale to už je jiný příběh.

Další články

Zavří­t reklamu