válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitler jel těžce na drogách a denně bral až 80 různých léků. Jeho lékař zdrogoval i Emila Háchu

Hitler jel těžce na drogách a denně bral až 80 různých léků. Jeho lékař zdrogoval i Emila Háchu
Zdroj: www.mirror.co.uk

V době, kdy vedl Německo do války, byl Adolf Hitler závislý na kokainu a denně konzumoval na 80 různých léků včetně testosteronů, opiátů, sedativ a projímadel. S jejich pomocí udržoval německého diktátora při životě a plné síle jeho osobní lékař Theodor Morell.

Jan Kyzlink 18. prosince 2014
Osobní Hitlerův lékař Theodor Morell

Osobní Hitlerův lékař Theodor Morell

Tyhle méně známé skutečnosti z Hitlerova života odkrývá ve své nové knize „Když Hitler bral kokain“ britský historik Giles Milton. Popisuje Hitlerův pravidelný denní režim, který začínal snídaní s miskou ovesné kaše a lněným olejem, po které následovaly první injekce. Neobvyklý koktejl drog, které jsou dnes označovány za nebezpečné, návykové a nelegální, mu vpichoval do žil jeho osobní lékař Theodor Morell (1886–1947), který pro Hitlera pracoval od roku 1936. Více než devět let podával německému kancléři amfetaminy, barbituráty a opiáty v takovém množství, až proslul jako říšský specialista na injekce. Někteří z führerova vnitřního kruhu jej podezřívali, že chce Hitlera zabít.

Adolf Hitler trpěl nepříjemnými trávícími potížemi.

Adolf Hitler trpěl nepříjemnými trávícími potížemi.

Hitler už dlouhou dobu trpěl zdravotními potížemi včetně žaludečních křečí, průjmu a chronického nadýmání, které bylo tak příšerné, že musel po každém jídle odejít od stolu, aby uvolnil ze střev obrovské množství plynů. Tyhle potíže se paradoxně zhoršily, když v roce 1931 přestal jíst maso a přešel na čistě vegetariánskou stravu. „Zácpa a kolosální plynatost se objevuje v takové míře, s jakou jsem se zřídkakdy předtím setkal,“ zapsal si Morell do svých lékařských záznamů. Nicméně Hitlera ujistil, že má zázračné léky, které mu od těchto potíží pomohou. Začal mu nejprve podávat malé černé tabletky nazývané Antiplynové pilulky Dr Küstera. Hitler jich bral šestnáct denně, aniž by tušil, že obsahují množství strychninu, což je smrtelný křečový jed. Ačkoli sice zmírnily nadýmání, způsobily mu výpadky paměti a nezdravě nažloutlou pleť.

Adolf Hitler na svém sídle Berghof v přítomnosti svého lékaře Morella (první vlevo).

Adolf Hitler na svém sídle Berghof v přítomnosti svého lékaře Morella (první vlevo).

Kromě trávicích obtíží trpěl Hitler od rána také slabostí a závratěmi. Morell mu proto píchal injekce s vodovou tekutinou smíchanou s práškem, který byl zabalený v balíčcích ze zlatého staniolu. Nazýval jej Vitamultin a nikdy neprozradil, jakou látku přesně obsahuje. O jejích účincích svědčí to, že Hitler už pár minut po aplikaci vstal jako znovuzrozený z křesla a byl nabitý energií. S prací svého doktora byl tak spokojen, že jej zařadil do nejužšího kruhu nacistické elity. Doporučoval jej i ostatním, ti ale Morella nesnášeli kvůli jeho zevnějšku, nepříjemnému tělesnému pachu a nedůvěryhodným lékařským praktikám.

Adolf Hitler, jeho pes Blondie, lékař Theodor Morell a zvěrolékař Fritz Tornow

Adolf Hitler, jeho pes Blondie, lékař Theodor Morell a zvěrolékař Fritz Tornow

Esesácký lékař Ernst-Günther Schenck pojal k Morellovým medikamentům takovou nedůvěru, že se mu jednoho dne podařilo jeden ze „zlatých balíčků“ ukořistit. Testoval jej v laboratoři a zjistil, že se jedná o amfetamin. Hitlerovi to však bylo jedno, na Morellově léčbě byl již tou dobou plně závislý.

Adolf Hitler a Theodor Morell za jeho zády

Adolf Hitler a Theodor Morell za jeho zády

Nejvíce překvapuje, že mu lékař předepisoval také kokain. Ten se sice ve třicátých letech příležitostně užíval pro léčebné účely, ale vždy v extrémně nízkých dávkách a v koncentraci méně než jedno procento. Morell však Hitlerovi drogu podával ve formě očních kapek a v desetinásobném množství! Tak koncentrovaná dávka zřejmě přispěla k Hitlerově psychotickému chování.

Adolf Hitler a jeho družka Eva Braunová během odpolední siesty na Berghofu

Adolf Hitler a jeho družka Eva Braunová během odpolední siesty na Berghofu

Hitler si vyvinul na kokainu závislost a po čase začal prášek rovnou šňupat. Ačkoli v něm vyvolával pocit pohody, nijak nepovzbuzoval jeho sexuální apetit. K posílení mužnosti musel proto Morell použít jiné medikamenty. A tak pokaždé, když chtěl Hitler strávit noc s Evou Braunovou, musel si píchat injekce s výtažkem z býčích žláz a přípravek nazvaný Testoviron , který obsahoval mužské pohlavní hormony testosterony.

Hitler a Mussolini (úplně vlevo)

Hitler a Mussolini (úplně vlevo)

Dlouhodobé vedlejší účinky tolika léků, zejména amfetaminů, ovlivňovaly Hitlerovo nepříčetné a nevyzpytatelné chování. Nejzřetelněji se to projevilo na setkání Hitlera s Mussolinim v roce 1943. Německý vůdce dvě hodiny na svého italského spojence hystericky křičel. „Můžeme si být zcela jisti, že Morell dal Hitlerovi nějaké pilulky, když jel navštívit Mussoliniho. Byl naprosto nabitý energií a mluvil, drmolil zcela jasně pod vlivem drogy,“ uvedl historik Třetí říše Richard Evans.

Jak se válka chýlila ke konci, Hitlerův zdravotní stav se rapidně zhoršoval. Paže měl tak rozpíchané a plné krvavých podlitin, že Eva Braunová nařkla Morella, že je „injekční šarlatán“. Nicméně Morell Hitlera léčil až do posledních dnů jeho života, které trávil v berlínském bunkru.

Adolf Hitler při setkání s československým prezidentem Emilem Háchou 15. března 1939

Adolf Hitler při setkání s československým prezidentem Emilem Háchou 15. března 1939

Hitlerův lékař nepřímo přispěl i k okupaci Československa 15. března 1939. Československého prezidenta Emila Háchu Hitlerův výbuch zlosti totiž tak vyděsil, až omdlel. Morell mu proto vpíchl do žil dávku stimulantů, aby jej přivedl k vědomí. Tvrdil, že jde jen o vitamíny, ale injekce pravděpodobně obsahovala i metamfetamin. Brzy nato Hácha ustoupil a listinu o podrobení republiky k Hitlerově radosti podepsal.

Další články

Zavří­t reklamu