válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitlerovy utajené miliony: hromadil prachy, neplatil daně a dělal ze sebe chudáka

Hitlerovy utajené miliony: hromadil prachy, neplatil daně a dělal ze sebe chudáka
Zdroj: Profimedia.cz

Hitler, který tolik brojil proti židovským finančníkům a zbohatlíkům, sám miloval peníze. Uměl je nejen šikovně vydělat, ale i zatajit. Podle historiků nashromáždil více než miliardu říšských marek, (v přepočtu zhruba čtyři a půl miliardy eur), které měl uloženy na tajných kontech ve Švýcarsku.

Ivanhoe 24. září 2014
Hitler na velkorysé terase svého honosného sídla s Vrchním říškým lovčím Göringem

Hitler na velkorysé terase svého honosného sídla s Vrchním říškým lovčím Göringem

Na rozdíl od svého souputníka Hermanna Göringa, který si liboval v okázalém přepychu, však Hitler před německým národem vystupoval jako skromný muž, který je takřka bez peněz, a nemá proto ani vlastní bankovní účet. Pravým důvodem, proč si nechal německý diktátor peníze vyplácet zásadně na ruku, bylo jednak, aby se vyhnul placení daní a jednak aby nepodráždil německý lid. Než se mu z pozice diktátora podařilo změnit zákony tak, aby byl navždy osvobozen od placení daní, připravil prý Německo na daních o téměř 3 miliony dolarů (v přepočtu více než 60 milionů českých korun).

Známky - jeden z dobrých zdrojů vůdcových příjmů

Známky – jeden z dobrých zdrojů vůdcových příjmů

Značná část Hitlerova bohatství plynula z honorářů a tantiém za knihy. „Nacistická bible “ Mein Kampf byla ve škole povinnou četbou a říše ji navíc věnovala každému novomanželskému páru jako svatební dar. Hitler také inkasoval licenční poplatky za každou známku, na které byla jeho podobizna, a pobíral též honoráře za veřejná vystoupení. To všem mu vyplácel stát, jinými slovy němečtí daňoví poplatníci. Nezanedbatelnou část Hitlerova majetku tvořily rovněž cenná umělecká díla a předměty, jež nacisté odcizili Židům.

Přísahám, že jsem nic neukrad

Přísahám, že jsem nic neukrad

Nicméně tohle všechno mělo zůstat před německým národem navždy utajeno. Ve své poslední vůli, kterou Hitler sepisoval v berlínském bunkru těsně před spácháním sebevraždy, si dal hodně záležet na tom, aby vzbudil dojem muže, který vlastně nemá co odkázat. „Vše, co vlastním, patří, pokud to vůbec má nějakou cenu, straně,“ napsal.

Hitlerova skromná "chata" v Alpách

Hitlerova skromná „chata“ v Alpách

Zdroj: Daily Mail

Dokument: The Hunt For Hitler’s Missing Millions

https://www.youtube.com/watch?v=bQFoaiDeDo0

 

Další články

Zavří­t reklamu