válkaČeskoslovenskoobjevy

Historik zjistil, kdo byl muž se železnou maskou

Historik zjistil, kdo byl muž se železnou maskou
Zdroj: atlasobscura.com

Příběh Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo o muži se železnou maskou měl reálný základ. Ve Francii žil skutečně za vlády kardinála Mazarina vězeň, který masku nosil a byl vězněn celá desetiletí. Ovšem nebyl to hrabě a maska nebyla železná.

Tomáš Chalupa 13. května 2016

Vězeň se jmenoval Eustache Dauger. Zavřený v různých vězeních ve Francii pobýval dlouhých 34 let. Jeho příběh neskončil dobře, z vězení se nikdy nedostal a zemřel v kobkách Bastily. Nikdy nesměl říct své jméno, jinak by byl okamžitě popraven. Nosil také masku, ovšem ta byla z látky nebo sametu. A nenosil ji stále, ale jen občas. Všechny tyto věci zjistil francouzský historik Paul Sonnino, který se příběhem dlouhá léta zabýval.

Příběh o muži se železnou maskou byl mnohokrát zpracován v literatuře, na divadle i ve filmu.

Příběh o muži se železnou maskou byl mnohokrát zpracován v literatuře, na divadle i ve filmu.

A proč byl vlastně Daugerovi přiřknut tak zoufalý osud? Má se za to, že to byl blízký spolupracovník kardinála Julese Mazarina. Ten zdefraudoval velkou část státního pokladu, takže Francie málem za jeho vlády přišla na buben. Dauger zřejmě na tyto machinace přišel nebo o nich věděl a Mazarin se bál, že bude odhalen. Proto byl Dauger zatčen a v tichosti navždy uvězněn. Samozřejmě teorií o tom, proč byl Dauger uvězněn, je víc, ale v podstatě všechny se točí kolem Mazarina a peněz, které si nakradl. Zdá se tedy, že tento muž věděl příliš mnoho a zaplatil za to doživotním žalářem a samotkou. Možná by pro něj smrt byla lepší.

Další články

Zavří­t reklamu