válkaČeskoslovenskoobjevy

Historie největšího skandálu v dějinách farmaceutických společností

Historie největšího skandálu v dějinách farmaceutických společností
Zdroj: iflscience.com

Tabákové firmy skrývají studie o negativních výsledcích kouření, své maléry s dětskou prací mají oděvní koncerny, automobilky mají svou Dieselgate. Ale nejhorší skandály mají na svědomí farmaceutické firmy. A vůbec největší průšvih má na triku koncern Bayer, který svým lékem na hemofilii nakazil tisíce lidí virem HIV. Vědomě.

Tomáš Chalupa 20. října 2018

Jedna ze společností spadající pod nadnárodní farmaceutický koncern Bayer vyvinula látku proti hemofílii, tedy poruše srážlivosti krve. Pacientům prodávaly přípravek, který tuto chorobu léčí. Problém byl v tom, že přípravek obsahoval virus HIV. Jak se taková šílená věc mohla stát?

Odborníci jsou přesvědčení, že virus HIV se poprvé objevil mezi opicemi v pralesích afrického státu Kamerunu. Odtud se rozšířil na lidi, ovšem nikoliv sexem s opicemi, jak tvrdili někteří neseriózní badatelé, ale z masa. Centrum nákazy v Kamerunu se postupně rozšiřovalo na okolní země, nemoc se dále šířila díky návštěvníkům těchto oblastí, kteří si virus vozili ve svých tělech domů. Z HIV se pomalu začínala stávat globální hrozba, která si získala pozornost celého světa.

V roce 1981 už v USA propukla naplno epidemie nemoci AIDS, nejinak tomu bylo v mnoha jiných zemích světa. O samotném viru se toho vědělo v té době pramálo, snad jen že souvisí se sexem, kluby a drogami. Vědělo se také, že se šíří krví.

Hemofilici v USA byli závislí na léku zvaném Faktor VIII, který vyráběla společnost Cutter Biological, patřící pod gigant Bayer. Cutter byl výrobce i distributor tohoto léku. Aby mohl Cutter vyrábět masově tento lék, potřeboval ohromné množství krevní plazmy, které získával od zhruba 10 tisíc dárců. Plazma se od nich umísťovala do kontejnerů. Stačilo, aby mezi dárci bylo jen pár lidí nakažených HIV a byla tímto virem kontaminována celá zásoba krevní plazmy Cutteru.

Cutter při honbě za plazmou, které potřeboval opravdu hodně, ignoroval všechny předpisy a nařízení. Bral krev od drogově závislých, vězňů a homosexuálů. Díky tomu brzy vypukl jeden z největších skandálů ve farmacii v dějinách. V roce 1983 CDC (Úřad pro prevenci a kontrolu nemocí) vydal zprávu, že dochází k nárůstu lidí nemocných virem HIV mezi hemofiliky a že jde zřejmě o důsledek užívání Factoru VIII. Cutter vyvinul další typ léku, který byl zcela bezpečný, protože v něm virus HIV nemohl přežít. Tento typ začal distribuovat mezi hemofiliky v USA.

Tady mohl celý příběh skončit. Už tak bylo tragické, že se mnoho lidí v USA nakazilo z Factoru VIII. Jenže Cutter měl stále ohromné zásoby tohoto přípravku a krevní plazmy. Nechtěl riskovat, že by jej prodával na Západě, ale nezdráhal se původní produkt dodávat do zemí, jako je HongKong, Argentina, Malajsie a dalších asijských zemí a zemí Latinské Ameriky. Tento trend trval déle než rok, přestože se rychle začaly hromadit důkazy, že dochází k podobným věcem jako předtím v USA, tedy k nárůstu lidí nakažených virem HIV.

Distributoři sítě Cutteru si byli této situace vědomi a volali do centrály s požadavky na novější bezpečný model. Jenže v centrále jim odpovídali, že nový model přijde až po doprodání původních zásob, a doporučovali svým dealerům, aby naopak ještě navýšili množství starého Factoru VIII ve svých skladech.

Teprve v roce 1985 Cutter přestal původní lék do těchto zemí dodávat, protože už o něj ani v těchto lokalitách nebyl žádný zájem. To už se kolem Cutteru motali novináři a věc se začala vyšetřovat. Mluvčí Bayeru veřejně tvrdil, že Cutter vždy postupoval „zodpovědně, eticky a humánně“. Místo toho vinu za celou situaci svalovali na jednotlivé země, které prý velmi pomalu schvalovaly nový typ léku do prodeje, a Cutter tak byl nucen dodávat původní typ. Vše se odehrávalo v době, kdy ještě nebyly vyvinuty testy na nemoc AIDS, tudíž nebylo možné zjistit, kolik lidí se přesně nakazilo z Faktoru VIII. Jen na Tchaj-wanu a v HongKongu to bylo prokazatelně minimálně sto lidí, spíše více. Odhady celkově mluví o 20 tisících lidí nakažených po celém světě včetně USA.

Bayer musel na odškodném lidem zaplatit desítky milionů dolarů. „Přesto Bayer nadále odmítá jakoukoliv zodpovědnost a trvá na tom, že postupoval ve všech případech zodpovědně a eticky,“ nechal se slyšet tiskový mluvčí Bayeru poté, co média o celém případu informovala. V roce 1997 zaplatil Bayer 300 milionů dolarů do fondu určeného na výplatu kompenzací nemocným HIV. Vinu ale nepřiznal nikdy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu