válkaČeskoslovenskoobjevy

Historie kouření: Jak se změnilo kouření v průběhu času?

Historie kouření: Jak se změnilo kouření v průběhu času?
Zdroj: lifee.cz
+ 10 fotek+ 11 fotek

I když bychom stopy počátků inhalování tabákového kouře mohli hledat již před mnoha staletími, protože lidé odedávna tabák kouřili, žvýkali, šňupali, pojídali, teprve od 16. století se kouření tabáku v Evropě stalo společenským rituálem. Významným mezníkem je v historii užívání tabáku konec 19. století, kdy se začalo s masovou výrobou cigaret.

Yvonne Pokorná 17. září 2019

Kouření ovládlo Hollywood

V průběhu následujících desetiletí se nový trend začal šířit nevídaným způsobem a díky rozmachu reklamy jste mohli na krabičku cigaret ve spojení se silnými hrdiny, jakým byl legendární Marlboro man, nebo půvabnými modelkami, narazit zvláště v Americe všude. Kouření vládlo i Hollywoodu, což se na jeho „slávě“ podepsalo také. Kdo by nechtěl být i díky cigaretě svůdný jako Marlene Dietrich se svojí špičkou, nebo neodolatelný, jako tvrďák Cary Grant?

Škodlivost kouření

Právě v USA nastal jistý zvrat teprve v šedesátých letech, kdy vyšla odborná studie, upozorňující na škodlivost kouření. Čtyřsetstránkový dokument vyvolal v roce 1964 senzaci a odstartoval kampaň, která Spojené státy jako tabákovou velmoc změnila k nepoznání. Jakkoli trvalo ještě dlouhá léta, než začalo být kouření striktně potlačováno, faktem zůstává, že zatímco před 50 lety v USA kouřilo 42 % obyvatel, dnes jen 18 % a čísla stále klesají.

Oldřich Nový a Adina Mandlová v komedii Kristián (1939)

Oldřich Nový a Adina Mandlová v komedii Kristián (1939)

Filmy pro pamětníky

Českému prostředí se tato změna ještě dlouho vyhýbala. Stačí se podívat na filmy pro pamětníky, kde se kouřilo bez výjimky všude a stejná byla i realita. Je jedno, zda to byla nemocniční chodba, kino, školní lavice, vlak, letadlo nebo pracovní schůze či kancelář úřadu. Cigareta se přijala jako norma, něco běžného a samozřejmého. Kritici kouření byli ve výrazné menšině a kouření se v našich podmínkách běžně tolerovalo až do začátku nového milénia. Souviselo to i se vstupem Česka do Evropské unie, která potírání kouření řešila hojně a díky tomu se postupně v členských zemí začalo kouření omezovat zákonem. A tak i u nás se od roku 2017 nesmí kouřit na veřejných místech, zastávkách, divadlech, kavárnách a restauracích.

Moderní technologie

Bylo jen otázkou času, než se řešení problematiky kouření dotknou moderní technologie. Dnes už totiž nikdo nepochybuje o škodlivosti tabáku v tradiční formě a společenské restrikce kuřáků otevřely obrovský prostor výrobcům, aby přišli s alternativou, která dopady na zdraví i společenský status kuřáka zmírní. A tak se objevily první elektronické cigarety, které pracovaly s tzv. metodou vapování – inhalování tabákového extraktu uvolňují nikotin. Kuřákovu tělu tuto látku dodávají, aniž by do sebe dostával dehet a nejrůznější toxické chemické látky jako u běžných cigaret. Novinkou posledních dvou let je rozmach zařízení typu glo od British American Tabacco, které tabákovou náplň zahřívají, nikoli spalují, čímž dochází k potenciálně nižší inhalaci škodlivých látek, odpadá také problém s nepříjemným zápachem či popelem, a tak bývají tato zařízení tolerována v řadě restaurací a gastro provozech a minimálně tak obtěžují i nekuřáky.

Vapuje i Leonardo DiCaprio.

Vapuje i Leonardo DiCaprio.

Alternativy kouření

Na český trh přišla letos v červenci i absolutní novinka – inovativní nikotinové sáčky LYFT, které si uživatel vloží pod horní ret. Může tak pohodlně a diskrétně užívat nikotin na cestách či v práci, aniž by obtěžoval okolí. Na rozdíl od snusu však LYFT neobsahuje tabák. Sáčky jsou vyrobeny z vysoce kvalitních surovin, kromě nikotinu obsahují vodu, eukalyptus, celulózová vlákna z borovice a aromatické látky či sladidla. Pro ty, co holdují nikotinu, je to další cesta k budoucnosti bez kouře.

Zdali všechny tyto kroky povedou někdy v daleké budoucnosti k úplnému vymýcení kouření, ukáže teprve čas.

Nikotinové sáčky LYFT

Nikotinové sáčky LYFT

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu