MIG 21 po nárazu do obytné budovy

MIG 21 po nárazu do obytné budovy | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Historická fotka zaznamenala náraz MIGu-21 do obytné budovy

TÉMATA: letadla | havárie | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 10. 2017 | 13:00

14. ledna roku 1975 letěl major Peter Makowicka přistával po cvičném letu ve stíhačce MIG-21. Při přiblížení k základně v německém městě Chotěbuzi ale znenadání odletěla západka kompresoru jeho motoru.

Stroj ihned ztratil výkon. Makowicka vyslal nouzové volání a z věže mu odpověděli, že se má katapultovat. Ovšem Makowicka viděl, že jeho stroj by zřejmě narazil do velkého továrního komplexu TKC, kde tou dobou pracovaly tisíce lidí. Makowicka se rozhodl, že zkusí doletět se svým letadlem nad pole za městem. Bohužel jeho letoun nemohl tak daleko doletět a dostal se jen nad obytný blok za továrnou. Břichem odřel střechu jednoho z domů a následně narazil do pětipatrové budovy. Makowicka a pět žen při nárazu do budovy zahynulo.

Letoun narazil do druhého patra budovy a oheň se začal šířit po domě až do čtvrtého patra. Na scéně bylo 300 hasičů a policistů, hašení požáru komplikoval fakt, že nikdo nevěděl, jestli na palubě letadla není munice. Ta sice ve stroji nebyla, ale bylo v něm stále velké množství paliva, a hrozila exploze. Palivo skutečně z letounu vyteklo a zintenzivnilo požár. Ten se podařilo uhasit za hodinu a čtvrt. Mnoho lidí předtím vyskočilo z oken, šestnáct lidí utrpělo popáleniny, jedna žena zemřela v nemocnici.

Rozjelo se vyšetřování nehody, která ukázala, že jeden z techniků klapku kompresoru nedostaterně uzavřel. Byl za to odsouzen k pěti letům vězení. Makowicka, který svým činem zabránil mnohem větší katastrofě, byl posmrtně povýšen.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 10. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu