Budova Říšského sněmu v Berlíně v roce 1958, předtím než začaly první rekonstrukce.

Budova Říšského sněmu v Berlíně v roce 1958, předtím než začaly první rekonstrukce. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Historická fotka: Budova Reichstagu před první rekonstrukcí

TÉMATA: berlín | neměcko | fotografie | budovy

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2017 | 10:00

Reichstag neboli Říšský sněm se nevyužíval od svého vypálení v roce 1933. Nebyl ani nikdy pořádně opraven, naopak ho poškodily spojenecké nálety za války. Budova tak měla opravdu těžký osud.

Národní socialisté, potažmo nacisté Reichstag nechali ležet ladem. Navíc se na něm pochopitelně zle podepsala druhá světová válka a především nálety. Rudá armáda se na budovu zaměřila při dobývání Berlína, považovala ji, poněkud mylně, za symbol národního socialismu. Po válce se z kdysi monumentální budovy stala v podstatě ruina. Navíc pro ní nebylo žádné využití, nová vláda v Bonnu neměla o bývalý Říšský sněm zájem. 

Deset let se debatovalo, jak s budovou vlastně naložit. V roce 1956 bylo rozhodnuto, že se nezbourá, ale naopak se zrekonstruuje. Ovšem prvním krokem byla stejně demolice, a to slavné kupole na střeše, která byla jednou z dominant budovy. Skutečná plnohodnotná rekonstrukce začala až v roce 1994. Nejprve byla budova kompletně vystěhována, takže uvnitř nezbylo nic kromě samotných zdí. Při rekonstrukci se ale architekti snažili citlivě uchovat stopy historického vývoje a osudů budovy. Je na ní například ponecháno několik nápisů, které na její zdi nastříkali rudoarmějci. Nechybí mezi nimi ani pověstné: Hitler Kaputt.

Renovace skončila v roce 1999, nakonec byla na střechu budovy instalována nová, skleněná kupole, ze které je krásný výhled na město. Možná i díky tomu je Reichstag druhou nejnavštěvovanější památkou v Německu. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu