válkaČeskoslovenskoobjevy

Historici rekonstruovali podobu pravěké evropské „šamanky“

Historici rekonstruovali podobu pravěké evropské „šamanky“
Zdroj: livescience.com

Jak vypadala žena, která v pravěké evropské společnosti udržovala patrně významnou roli? To odhaluje nový exponát muzea ve švédském Trelleborgu.

Simona Knotkova 11. ledna 2020

V 80. letech byly ve švédské archeologické lokalitě Skateholm vykopány pozůstatky lidí, kteří obývali skandinávský poloostrov v letech 5500 až 4600 př. n. l. Byly mezi nimi také kosti ženy, která díky práci historiků nově získala svou pravděpodobnou podobu. Zájemci si ji od loňského listopadu mohou prohlédnout v muzeu v Trelleborgu.

O její rekonstrukci se největší měrou zasloužil archeolog a sochař Oscar Nilsson. Při vytváření obličeje vycházel z CT skenu její lebky, na kterou postupně začal přidávat hmotu evokující svaly. Podle způsobu jejího pohřbení ženu stylizoval do podoby pravěké šamanky.

„Lidská tvář je motiv, který mě nikdy nepřestane fascinovat; variace základních struktur stejně jako variace detailů se zdají být nekonečné. A všechny obličeje, které rekonstruuji, jsou unikátní. Všechno jsou to svébytná individua. Ženu z éry lovců a sběračů jsem vyobrazil jako šamanku. Podle způsobu pohřbení měla pravděpodobně významnou roli ve společnosti,“ sdělil Nilsson.

Naráží tak na skutečnost, že její kostra byla nalezena v bohatě vyzdobeném hrobě. Na výšku měřila kolem 150 centimetrů a v době své smrti měla mezi třiceti až čtyřiceti lety. Rozsáhlá DNA analýza všech vykopaných ostatků vědcům odhalila, že lidé obývající tehdejší oblast Skateholmu měli světlé vlasy a tmavou kůži.

Tím se během rekonstrukce podoby řídil také Nilsson. Pravěkou Skandinávku kromě toho opatřil přehozem z peří, tabulkovým náhrdelníkem a opaskem ze 130 zvířecích zubů. Její pokožku pokrývají obrazce namalované bílou barvou. Na důkaz své majestátnosti sedí na trůnu z paroží.

Jak ovšem poznamenává ředitelka muzea Ingela Jacobsson, i přes pravděpodobnou významnost v tehdejším společenství je nemožné s jistotou říct, jakou roli žena přesně zastávala. Vyobrazení šamanky je tedy čistě jen symbolické.

Jeden z nejnovějších exponátů švédského muzea si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu